Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kısa, matematikte, uzun, ölçekler

Matematikte Uzun Ve Kısa Ölçekler

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Matematikte Uzun Ve Kısa Ölçekler

Matematikte Uzun ve kısa ölçekler

Uzun ve kısa ölçekler birkaç farklı büyük sayı adlandırma sistemleriden ikisidir Dünyada 10'un katları olan tam sayılarda kullanılırlar Kıta Avrupası Hindistan Eski Britanya gibi birçok ülke uzun ölçekleri kullanırken Amerika Birleşik Devletleri Birleşik Krallık gibi çoğu İngilizce konuşan ülkeler ile Türkiye kısa ölçeği kullanıyor Tüm bu ülkelerde sayı adları kendi yerel dillerine çevrildi Fakat etimolojiden dolayı adlar benzerdir Özellikle Orta Asya'daki bazı diller ne uzun ölçeği ne de kısa ölçeği kullanır Onların kendi adlandırma sistemleri vardır

Uzun ölçek ifadesi her yeni terimi milyondan (1000000) daha büyük olan büyük sayı adlarının bir sistemini belirtir Bir milyon milyon bilyon anlamına gelir ve (1012)'ye eşittir Trilyon bir milyon bilyondur o da (1018)'e eşittir

Kısa ölçek ifadesi de her yeni terimi milyondan (1000000) daha büyük olan sayı adlarının bir sistemini belirtir Bin milyon bilyon (Türkçe'de milyar) anlamına gelir ve (109)'a eşittir Trilyon bin bilyondur o da (1012)'dir ve böyle devam eder

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com