Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ben daima gülüyordum

&Quot; Ben Daima Gülüyordum &Quot;

Eski 07-22-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

&Quot; Ben Daima Gülüyordum &Quot;

‘Kötü olanı zaten biliyorum, ben iyi olana bakıyorum’ diyor, 108 yaşındaki Nazi kampından kurtulmuş bir müzisyen olan Alice Herz Sommer Bu cümle beni uzun süre düşündürüyor İnsan kendinin en büyük düşmanı Daha olmamış şeyler için türlü türlü felaket senaryoları yazıp sonra olay beklediği şekilde gerçekleşmediğinde neredeyse böyle olmadığına üzülüyor Yine de kötümser olma şansını kaçırmıyor O ise bir iyimser olarak doğduğunu söylüyor

Alice Herz Sommer 108 yaşında ve o Cehennemdeki Cennet Bahçesi isimli bir kitap yazdı Kitabın adından da anlayacağınız gibi o bir doğuştan iyimser Annesi ve babası öldürüldü ve o 5,5 yaşındaki oğluyla hayatta kalmayı başardı Anthony Robbins’le yaptığı röportajda Robbins soruyor;

‘Toplama Kampında olmak size hiç acı verdi mi?’ Cevabı ; ‘Hayır’ Oluyor Bunun üzerine Robbins; ‘Toplama kampında nasıl oldu da acı çekmediniz?’ diye soruyor Sommer cevap veriyor ‘Ben daima gülüyordum

Ben daima gülüyordum Aşırı iyimser olmaya karşı çıkanlar arttıkça biz ; Polyanacılık oynamak kötüdür Gerçekleri görmemiz gerekiyor falan demeye başladık Ama anlayamadığımız şey şu: kötü olanı zaten biliyoruz önemli olan iyiye bakmak değil mi?

Toplama kampında iki yıl boyunca oğluyla yerde yatan bu kadın ve oğlu daima gülüyorlardı Sommer etrafındakiler öyle olmasa bile daima gülerdi Belki de bunu iyimser olarak doğduğunu düşünmesine borçluydu Hayatının başlangıcından beri gülüyordu çünkü kendini seviyordu Londra’ya geldiği gün kanser olduğunu öğrendi ve o buna : ‘Bu harika kanserim’ diye yanıt verdi Hala gülüyordu

Harward üniversitesinde bir araştırma yapıldı Kötümser bir gurubun sağlığı ile kontrol gurubu karşılaştırıldı Başlangıçta sağlığı gayet iyi olan iki grup araştırma kapsamındaydı Araştırma süresince gurupların genel sağlık düzeyine etkileyecek hiçbir şeye izin verilmedi Ve özellikle 40 yaş üzerinde belirgin bir kötüye gidiş gözlemlendi Araştırma sonuçları gösterdi ki; kötümserlikle sağlığın bozulması arasındaki istatistiki ilişki sigara ile akciğer kanseri arasındaki ilişkiden çok daha kuvvetlidir

Şimdi bazı kötümserlerin peki öyleyse bu hanım neden kanser oldu diye sorduğuna eminim Ben ise onlara şöyle sormak istiyorum Bu hanımın kanser olduğunu öğrendiğinde beri 25 yıl geçtiğini biliyor muydunuz?

Ve yazımı son olarak onun sözleriyle bitirmek istiyorum Eğer bu yazıyı okuyorsanız bu bir tesadüf değildir Burada okuyacağınız bir cümle sizin hayatınıza ilham olabilir

Daima huzur sizinle olsun

‘Nefret Kin besleyenin ruhunu yer, nefret edilen kişinin değil

Alice Herz Sommer

Sevgiyle Kalın

İnci AKTAŞ

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com