Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinema, Müzik & Online Videolar > Radyo, Sinema ve Tiyatro

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dönüş, eve, filminin, galası, istanbul, yapıldı

'Eve Dönüş' Filminin İstanbul Galası Yapıldı

Eski 08-15-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

'Eve Dönüş' Filminin İstanbul Galası Yapıldı

*

12 Eylül Döneminde Bir İşçinin Yaşadıklarını Konu Alan 'Eve Dönüş' Filminin Galası Harbiye'deki Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda Yapıldı

Hiçbir siyasi kimliği, görüşü ve bilgisi olmayan sıradan bir fabrika işçisinin, darbe yıllarında yaşadığı traji-komik olayları konu alan filmin galasına yaklaşık iki bin kişi katıldı Filmde başrolleri Mustafa karakterini oynayan Mehmet Ali Alabora ve Mustafa`nın eşi rolünde Esma karakterinde Sibel Kekilli paylaşıyor 12 Eylül`de geçen 2 aylık dönemi en somut haliyle kaleme alan ve yöneten Eve Dönüş`ün yönetmeni Ömer Uğur, ¨Şu anki gençlerin, ağabeylerinin, babalarının bir dönemini anlatıyor Türkiye`nin bakmaktan hoşlanmadığı, balık hafızalı Türklerin unuttuklarını hatırlatıyor Yani bazıları için kendi yaşamlarını, diğer kısımdaki kişilerin babalarının, ağabeylerinin yaşamlarını anlattık Bazıları için ise Türkiye`nin yakın tarihinin kırılma noktasını anlattık Tarih her zaman ilginçtir İnsanların merak edeceklerini ve geleceklerini onun için düşünüyorum Filmin finalinde vurguladığı ve filmin karşı olduğu totaliter, askeri ve baskıcı rejimleri savunanlar tarafından eleştiri alacağını düşünüyorum¨ dedi

Filmin başrol oyuncularından Mehmet Ali Alabora davetlilerle tek tek ilgilendi Genç oyuncu, ¨Bilmeyenler bilmek için bilenler de hafızalarını tazelemek için, yarınlarımız kararmasın diye geçmişi hatırlamak için izlesin Filmde bugüne kadar belki de Türk sinemasında görülmüş en açık işkence sahneleri var Bu anlamda da Türkiye`deki işkence tarihine bir belge düşüyor bu film¨ diye konuştu 12 Eylül 1980 tarihinde, üç yaşında olan Alabora, ¨film çekilmeden önce işkence görmüş insanlarla biraraya geldik¨ dedi

43`üncü Altın Portakal Film Festivalinin yarışma filmlerinden `Eve Dönüş` deki rolü ile En İyi Kadın Oyuncu ödülü alan Sibel Kekilli galaya geç gelip doğrudan salona geçti Gazetecilere görüntü vermeyen Kekilli gergin tavırları ve gazetecilerin sorularına umursamaz cevaplar vermesi ile dikkat çekti Kekilli`ye organizasyon yetkililerinin hakkında röpartaj vermek istemediği hatırlatılınca, ¨Siz bunu söyleyen organizasyon yetkilisine anlatın Ben bir haftadan beri röportaj veriyorum¨ dedi

Mehmet Ali Alabora`nın babası oyuncu Mustafa Alabora, ¨Çok ağlayacağım biliyorum, çünkü Mustafa`ya işkence yapacaklar¨ diye konuştu Filmin oyuncularından Perihan Savaş, eski hayat arkadaşı ve kızı Melek Zübeyde`nin babası İbrahim Tatlıses`in canlı yayında Hülya Avşar`a evlilik teklif etmesi ile ilgili, ¨ Hayırlı olsun, ne güzel Artık evlenmeli¨ dedi Organizasyon yetkilileri gazetecilere salonda yer ayarlamadıkları için basın mensupları filmi izleyemedi Kötü bir organizasyon sergileyen yetkililer filmin fragmanından da az sayıda galaya getirince kimi basın mensuplarına fragman dağıtamadılar

Film 3 Kasım`da gösterime girecek

Kaynak: intersinemacom

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com