Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bitlisi, idrisi, kitabının, özeti

İdris-İ Bitlisi Kitabının Özeti

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İdris-İ Bitlisi Kitabının Özeti

İdris-i Bitlisi

îdris-i Bitlisî, Yavuz Sultan Selîm gibi tavizsiz bir ciharT padişahının dostluk ve güvenini kazanmış büyük bir şahsiyettir Sah İsmail'in inanç ve siyaset olarak ortaya koyduğu tehlikeyi Yavuz Sultan Setim gibi İdris-i Bitlısî de önceden fark etmiş, bu iki büyük siyasi güç arasındaki ;hâkirniyet mücadelesinin çekişme sahasındaki 25 Kürt beyinin kendi rızalarıyla Osmanlı'ya bağlanmalarını sağlamış, böylece Anadolu'daki Müslüman Türk birliği daha fazta tehlikeye girmeden, İdris'in ilmî ve siyasî yol göstericiliği sayesinde sağlanmıştır Kısacası Bitlisli (dris, bugünkü ülke coğrafyasının "vafan"lasmastnda, "bayrağı bir, Kitab'i bir, ülkesi bir, menfaati bir" foir toptutuk haline gelmesinde hem ilmî kişiliği, hem siyasî rehberliğiyle unutulmaz hizmetler etmiştir Yavuz ve İdris'in Anadolu'nun doğusunda sağladığı bu 5 asırlık yapı ülkenin dostları tarafından takdir ve hayranlıkla karşılanmakta, başka emelterbesteyenler tarafından ise yadırganmakta, bu iki mümtaz şahsiyet hedef haline getirilmektedir
Bu kitap, allâme Bitlisli İdris'imizin yeni nesillerce tanınması maksadıyla kaleme1 alınmış

Yazar:MTörehan Serdar

Yayınevi:Ötüken Neşriyat

Sayfa Sayısı:403

Etiket Fiyatı:20,00 YTL

Basım Tarihi:Ağustos 2008

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com