Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çikaran, dinden, hareketler, insani, söz

İnsani Dinden Çikaran 99 Söz Ve Hareketler

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İnsani Dinden Çikaran 99 Söz Ve Hareketler

Dinden Çıkaran 99 Söz ve Hareket

1- Allahın varlığı hakkında insanda meydana gelecek en ufak bir şüphe ve tereddüt
2- Allahın cisim olduğunu düşünmek ve hayalinde canlandırmak
3- Cenabr17;ı Hakkın sıfatlarından herhangi birini insanların sıfatlarına benzetmek
(Mesela Cenabı Hakkr17;a dil ve ağız gibi mahlukatın hassalarından olan azalar hayal etmek)
4- Allahr17;ı bir şeye hulûl etmiş olarak kabul etmek
5- Cenabr17;ı Hakka analık, babalık veya oğulluk isnad etmek Haşa "Allah Baba" demek veya "Her şeyi yaratan Allah ama Allahr17;ı yaratan kim" (!) gibi sözler söylemek veya bunları kalbinden geçirmek (Cenabı Hak Yaratan varlıktır Yaratılan varlık değildir)
6- Peygamberlere yalancılık isnadında bulunmak
7- Peygamberlerden herhangi birini inkar etmek
8- Peygamberlere günah isnadında bulunmak
9- Peygamberlerin yüksek terbiye ve ilimlerini Allahr17;ın yetiştirmesiyle değil de, bir insanın yetiştirmesiyle olduğunu sanmak
10- Meleklerden her hangi birini inkar etmek
11- Meleklere erkeklik dişilik isnadında bulunmak
12- Hakkında ayet olan herhangi bir mücizeyi inkar etmek
13- Tevatur yoluyla sabit olan ayın yarılması ve mirac hadisesi gibi mücizeleri inkar etmek
14- Kurr17;an-ı Kerimr17;in bir ayet veya bir cümlesini inkar etmek
15- Kurr17;an-ı Kerimr17;de en ufak bir noksanlık düşünmek ve "kifayetsizdir" diye bir fikre sahip olmak
16- Kurr17;an-ı Kerimr17;in hükümlerinden ve kanunlarından daha üstün kanun ve hükümler olduğunu iddia etmek veya düşünmek, veya hutta ileri bir zamanda böyle bir fikre sahip olabilirim diye düşünmek
17- Kabir sualini ve azabını, öldükten sonra dirilmeyi inkar etmek veya şüphe ile karşılamak
18- Hesap gününü, sıratı, mizanı, cennet ve cehennemi inkar etmek
19- Cennet nimetleri veya Cehennemin azabı hakkında şüphede bulunmak, inkar etmek "Allah hiçbir kuluna azap etmez" demek
20- mür17;minlerin ebediyyen Cehennemde kalacağını söylemek
21- Her hangi bir farzın bir cüzr17;ünü veya tamamını inkar etmek, Mesela: "5 vakit namazdan öğle veya ikindi namazları bu devirde kılınmaz, farz olamaz" demek veya düşünmek
22- Faizi, insan öldürmeyi, günah ve haram kabul etmemek
23- İslam dinini mühimsememek ve hor görmek
24- Herhangi bir kâfiri mür17;minden üstün görmek
25- Haramlardan birini helâl adetmek veya ayetle sabit bir haramı inkar etmek
26- Sahabelerden her hangi biri hakkında münafık, mürai (iki yüzlü), kâfir diye düşünmek
27- Bir mür17;mini imanından dolayı hakir görmek veya bir kâfiri küfründen dolayı üstün görmek
28- İslamiyetin dünya saadetine engel olan bir din olduğunu söylemek veya düşünmek
29- Bir mür17;mini küfürle suçlamak
30- Küfrü icap ettiren her hangi bir şeyi kendi isteğiyle hatırından geçirmek
31- Üzerinde ayet yazılı her hangi bir şeyi kasten kirletmek veya pisliğe tutmak
32- "Müzik aletlerinden birini çalarak Kurr17;an okumak"
33- "O adam peygamber olsa gene inanmam"demek
34- "Peygamber gelse gene kabul etmem" demek
35- "Allah olsan ne yapabilirsin sen bana" demek
36- "Allahr17; ımı inkar edeyim bu böyle" demek
37- "Ne olur şu güzelim şarap haram olmasaydı" demek
38- "Namaz kılmam, kılmayacağım" demek
39- Allahın emir ve yasaklarından ve kanunlarından biriyle alay etmek, (mesela alaylı alaylı : Hırsızlık mı yaptın uzat kolunu, adam mı öldürdün uzat boynunu" diyerek istihza etmek veya istihza edenin gülmesine gülerek mukabelede bulunmak
40- Küfrü icabettiren bir söz söylendiğinde onu gülerek karşılamak
41- "İslam dini efsane ve hurafeden ibarettir" demek
42- Ruhların kalıptan kalıba geçtiklerine inanmak
43- Peygamberimizden sonraki hiristiyan ve yahudileri mür17;min kabul etme, onların da dini haktır diye itikat etmek
44- Kurr17;anın kanunlarını Allahın kelamı diye değil de akla, mantığa, ilme ve felsefeye uygundur diye kabul etmek
45- Bir kâfire karşı muhabbet etmek (Bu hususa bilhassa taassup derecesinde her hangi bir fıkraya fikren angaje olan kimseler dikkat etmelidir Hele hele her şeyin sahtesinin çıkktığı günümüzde pek öyle zahire ve elfaza kapılarak hemen "iyidir, aradığımız ve beklediğimiz olsa olsa budur" diye körü körüne birine sevgi beslememek lazımdır Çünkü dış memleketlerden konmuş casuslar bir memleketin en yüksek idari mevkilerini işgal edebiliyorlar ve yükselebiliyorlar Bu türlü bir sevgi dahi kişinin imanını ****ürür)
46- Uzun müddet küfre hizmet etmiş ve müslümanlığa zararı dokunmuş birisini sevmek, onu desteklemek ve hakkında Allah razı olsun diye dua etmek
47- Ölmüş bir kâfire veya İslam dinine kötülüğü dokunmuş birine "Allah rahmet eylesin" demek
48- Kafirlerin öteden beri kendilerini müslümanlardan ayırmak için kullandıkları Haç, zünnar (vs) gibi alameti küfür olan şeyleri takmak veya giymek
49- Allahr17;ın ve dininin düşmanlarını taklit etmek, onların hallerini, tavırlarını kendisine örnek ittihaz etmek
50- İbadetlerinde Cenabı Hakkın rızasından başkalarının hoşnutluğunu gözetmek ve başkalarının görmeleri için kulluk etmek
51- Kendisi veli olmadığı halde velilik iddiasında bulunmak
52- "Bu gün Kurr17;an-ı Kerimle dünya idare edilemez" demek veya diyen birine "doğru söylüyor" demek
53- Allahr17;a (cc) peygemberimize ve peygamberlerden herhangi birine, dine veya kitaba sövmek, hakaret etmek veya söven, hakaret eden birine sevgi beslemek o anda onun yüzüne gülmek
54- Ağıza veya göze sövmek, küfretmek
55- Nazar değmesin diye bir şeye boncuk takmak (Allahr17;tan gayri bir şeyden ümit beklemek)
56- Allah dostlarından her hangi bir velir17;ye düşmanlık etmek, çalışmalarını baltalamak
57- Şeriat, dini aykırılıkları bulunmayan ve Allahr17;ın dinini yaymağa çalışan bir topluluğa, Kurr17;anr17;ın şeriatın öğretildiği bir müesseseye düşmanlık etmek ve onların çalışmalarını baltalamak
58- Bir kâfirin dünyalık bir iyiliğinden dolayı cennete gireceğine kail olmak ve mesela "insanlığa bu kadar iyiliği dokunup da cennete giremiyecek olursa ben de cennetr17;e girmem" demek
59- Her hangi bir sünneti ittihaz etmiş bir mür17;mine "sana hiç yakışmamış" demek (Mesela sakal ve bıyık)
60- Hakkında nas (Ayet-Hadis) olduğu açıkça bilinen, ayrıca icma ve selefi salihiyn efendilerimizin, Şahr17;ı Nakşi Bendi Abdulhaliki Gucduvani, İmamı Rabbani ve daha binlerce İslam büyüklerinin kail oldukları, kabul ettikleri Rabıta hakkında ileri geri laf etmek ve küfürdür, demek
61- "Peygamber gelse kararımdan beni caydıramaz" demek
62- "Bu işin inşAllahı maaşAllahı yok artık" demek
63- "İşte küfrün adını günah koymuşlar böylelerine küfür sevaptır" demek
64- "Oruç tutup namaz kılmak neye yarar benim kalbim temiz" demek ve farzları hafife almak
65- "İslam dini dünya işlerini geriletmiştir" demek
66- Melaike-i kiramdan herhangi birine günah isnadında bulunmak (Harut ve Marut gibi)
67- Hastalanmıyan birisine: "Seni Allah unuttu" demek
68- Gelecekten haber verdiğini iddia eden kimseyi tasdik etmek doğru söylüyor demek
69- "Eğer bu işi ben yapmış isem kâfirim" demek
70- Yalan olduğunu bildiği halde "Allah biliyor ki seni oğlumdan daha çok seviyorum" demek
71- "Allahım! rahmetini bana vermekle cimrilik etme" demek
72- "Allahr17;ın hiç işi kalmamışta bu gibi şeyleri mi yaratıyor" demek
73- "Allah falan kuluna şu kadar veriyor bana ise şu kadar veriyor Bu adalet midir" demek
74- "Ben bu kadar iyilikte ve hayırda bulunuyorum bütün belalar yine bana geliyor Falan kimse ise her çeşit kötülüğü yapıyor paşa gibi yaşıyor; bu nasıl adalet" demek
75- "Cinleri olacakları biliyor" demek
76- "Eğer ahirette Allah hakkı ile hükmederse senden hakkımı alırım" demek
77- "Falan kimse peygamber olsa idi ben iman etmezdim" demek
78- "Eğer Adem Aleyhisselam buğdaydan yemese idi biz eşkiya olmazdık" demek
79- "Falan kimse peygamber olsa idi yine de yalan konuşurdu" demek
80- Birisini döverken "dövme" denilse o da "Gökten dövme diye ses gelse yine bırakmam" demek
81- Kurr17;anın Arapça olmayıp başka bir lisanla olduğunu iddia etmek
82- Kurr17;anın bazı ayetlerini alaya almak ve mesela "Ben namazımı yalnız kılarım Çünkü Allah r17;İnnessalate tenhâr17; buyurur" demek
83- Namaz kıl diyen kimseye: "Sabret Ramazan gelsin kılarız" demek
84- Zikirlerle alay etmek
85- Bir günahı işlerken besmele çekmek
86- Abdestsiz olarak bilerek namaz kılmak

87- "Eğer Allah Cenneti bana verse, sensiz girmem" demek
88- "Falan adamla Cennete bile girmem" demek
89- "Falan kimse kıble olsa o tarafa yüzümü çevirmem" demek
90- Hırıstiyan veya Yahudi, yahut başka din üzere ölenlerin azab göreceklerine inanmamak
91- "Ramazan bitti artık namazı rafa koydum" demek
92- Alim kıyafetine bürünüp yüksek bir yere çıkarak alay tariki ile konuşma yapmak veya böyle yapan kimsenin hareketlerine gülmek
93- Boşanma hakkında : "Ben talak malak bilmem" demek
94- "Hırıstiyanlık Yahudilikten daha hayırlıdır" demek
95- Yakını ölen kimsenin "Ey Allahım! Biz şimdi ne yapacağız sen niçin böyle yaptın" diyerek sitemde bulunmak
96- Meşru bir sebep olmadığı halde bir kimse için "Şu adamın kanı helaldir ve mübahtır" demek
97- "Allahü Teâlâ falan kimseyi vaktinden evvel öldürdü ve vakitsiz gitti" demek
98- Yabancı bir kadına bakıpta : "Güzele bakmak sevaptır" demek
99- Ahiretten bahseden kimseye "Ordan haber veren kim? Oraya gidip gelen var mı?" demek Günah işleyen bir kimseye "Tövbe et" denildiğinde "Ben ne yaptımda tövbe edeyim" demek

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com