Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Gezelim, Görelim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gezi, güzergahında, kurtuluş, savaşı

Kurtuluş Savaşı Güzergahında Gezi

Eski 09-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kurtuluş Savaşı Güzergahında Gezi

Kurtuluş Savaşı güzergahında gezi

Bir seyahat şirketi, “Çılgın Türkler Oradaydı, Ya Siz?” sloganıyla Alagöz’den Duatepe’ye, Kocatepe’den Dumlupınar’a kadar adım adım Kurtuluş Savaşı’nın geçtiği yerleri tanıtıyor

D&C Tur isimli şirketin düzenlediği turun ilk durağı, Kurtuluş Savaşı’nın önemli dönüm noktalarından Sakarya Meydan Muharebesi’nin kalbi Polatlı ilçesi olacak Polatlı’da Ata’nın muharebeyi yönettiği ve şu anda müze olan Alagöz Karargahı, Duatepe ve Şehitlik dolaşılarak Sakarya Savaşı anlatılacak Daha sonra Afyon-Kocatepe’de Büyük Taarruz’un başlangıcı aktarılacak ve mola verilecek

Turun ikinci gününde Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin dönüm noktaları anlatılmak üzere Zafertepe’ye ulaşılacak Şehit Sancaktar’ınziyaret edilmesinin ardından Dumlupınar’a varılacak Atatürk Evi ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin gezilmesinin ardından tur sona erecek Harp tarihi eğitimli profesyonel rehberlerin gözetiminde düzenlenecek turun, 15 Nisan’dan başlayacağı bildirildi

ADIM ADIM KURTULUŞ SAVAŞI
Turun kapsadığı, Kurtuluş Savaşı’na tanıklık eden yerlerin Türk tarihinde büyük önemi bulunuyor İşte, Kurtuluş Savaşı’nın buram buramtarih kokan mekanları:

Alagöz Karargah Müzesi:
Sakarya Savaşı’nda düşmanın Polatlı yakınlarına kadar ilerlemesi üzerine Batı Cephesi Komutanlığı, Ankara-Polatlı arasındaki Alagöz Köyü’nü Cephe Karargahı olarak seçtiKöy sakinlerinden Türkoğlu Ali Ağa’ya ait çiftlik evi, karargah olarakkullanıldı Sakarya Savaşı’nın bitiminde bina, sahipleri olan Ali Türkoğlu ve oğulları tarafından 1965 yılına kadar ev olarak kullanıldı 1965 yılında varisleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildi ve 1967’de Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Anıtkabir Müze Müdürlüğü’ne devredilen bina, restorasyonu yapılarak müze haline getirildi 10 Kasım 1968’de sadece üst katı tanzim edilerek teşhire açılan evin alt kat odaları ise 1983 yılında yapılan yeni bir düzenlemeyle ziyarete açıldı İki katlı binada giysi odası, kitaplık ve hatıra eşyaodası, zabitan yemek odası, mutfak, muhabere odası, başkumandanlık odası, kurmay heyeti odası, dinlenme odası, yaverler odası, Atatürk’ünyatak odası, yemek odası ve hizmet eri odası olmak üzere 12 oda bulunuyor

Duatepe:
Kurtuluş Savaşı’nda düşmandan alınan ilk tepe olan Duatepe, Türk milli mücadelesinin dönüm noktası sayılan Sakarya MeydanSavaşı’nın son savunma hattı üzerinde bulunuyor Halide Edip Adıvar, Kurtuluş Savaşı anılarını kapsayan “Türk’ün Ateşle İmtihanı” adlı eserinde, Duatepe’nin alınışını şöyle anlatıyor:

“Mustafa Kemal Paşa’nın muharebeyi idare ettiği siperlere girdiğimde ‘gelin hanımefendi, harbediyoruz, Duatepe’ye hücum ediyoruz’ dedi Biraz sonra Duatepe alınmıştı Üstünde bir tek Türk askerinin, güneşin altında, elinde bayrakla ayakta durduğunu gördüm İşte o an, Türk’ün makus talihinin artık değiştiğini hissettim

KOCATEPE VE ŞEHİT SANCAKTAR
Kocatepe:
Mustafa Kemal, Haziran 1922’de taarruz kararı aldı 6 Ağustos 1922 tarihinde orduya gizlice taarruz için hazırlanması emri verildi Mustafa Kemal, Akşehir’e gelerek komutanlarla toplantı yaptıToplantıda 26 Ağustos, taarruz günü olarak belirlendi Taarruz, Afyon’un güneyinden Dumlupınar yönüne doğru baskın şeklinde başlayacak ve sonra da meydan savaşına dönüştürülerek düşman kuvvetleri tümüyle yok edilecekti 26 Ağustos 1922 sabahı, saat 0530 Topçuların ateşiyle Kocatepe’den taarruz başladı Başkomutan Mustafa Kemal de bu esnada taarruzu Kocatepe’den sevk ve idare ediyordu Siklet merkezi 1 Ordu olmak üzere 1 Ordu güneyden, 2 Ordu kuzeyden taarruzla, harekat kısasürede başarılı bir şekilde gelişti Yunan savunma hattı parçalandı 26-27 Ağustos gecesi Yunan mevzileri ele geçirildi 27 Ağustos’ta Türk Ordusu, Afyon’u Yunan işgalinden kurtardı Dumlupınar mevzilerineçekilen düşmana karşı 29 Ağustos’ta taarruz eden Türk Ordusu, 30 Ağustos’ta Yunan ordusunu tamamen kuşatarak büyük bir kısmını imha etti Düşman Başkomutanı General Trikopis esir alındı Kütahya da düşmandan temizlendi Savaşı Başkomutan Mustafa Kemal doğrudan kendisi yönettiği için “Başkomutanlık Meydan Muharebesi” adını aldı
Şehit Sancaktar:

Büyük Taarruz’da yitirilen tüm şehitleri temsil eden “Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı”, Atatürk’ün 30 Ağustos 1922 tarihinde Başkomutan Meydan Muharebesi’ni sevk ve idare ettiği, 1 Eylül 1922 tarihinde “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir İleri” emrini verdiği, 1181 rakımlı Zafertepeçalköy beldesinde bulunuyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com