Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
yaşadığı, ölmek

Yaşadığı Gibi Ölmek

Eski 08-28-2009   #1
GöKKuŞaĞı

Yaşadığı Gibi Ölmek

İbni Abbâs (ra) hazretlerinden rivayet olundu: Buyurdular:
-"Cebrail Aleyhisselâm, Efendimiz (sav) hazretlerine geldi Buyurdu:

-"Ey Muhammed (sav)! Rabbin sana selâm ediyor ve (işin gerçeğini bildiği halde) buyuruyor ki:

-"Niye ben onu kederli ve üzüntülü görüyorum?" Efendimiz (sav) hazretleri buyurdular:

-"Ümmetim hakkında (düşündüm) kıyamet günü ümmetimin hâli ne olacak diye tefekkürüm uzadı (daldım)" Cebrail Aleyhisselâm sordu:

-"Küfür ehli hakkında mı yoksa islâm ehli hakkında mı?" Efendimiz (sav) hazretleri buyurdular:

-"Lâ ilahe illAllah Muhammedür'-Rasûlüllah- Allâhtan başka ilâh yoktur Muhammed (sav), Allah'ın rasûlüdür!" diyen hakkında"

Cebrail Aleyhisselâm, Efendimiz (sav) hazretlerinin ellerinden tuttu Onu "Benî Seleme" mezarlığına götürdü Sonra Cebrail Aleyhisselâm, sağ kanadıyla bir mezara vurdu ve:

-"Allah'ın izniyle kalk!" buyurdu Mezarda beyaz ve nurânî yüzlü bir adam;

-"Lâ ilahe illAllah Muhammedür'-Rasûlüllah- Allâhtan başka ilâh yoktur Muhammed (sav), Allah'ın rasûlüdür!" diyerek mezarından kalktı Sonra Cebrail Aleyhisselâm ona:

-"Mekânına dön!" buyurdu O yine eskiden olduğu gibi mezarına döndü

Sonra Cebrail Aleyhisseâm, sol kanadıyla bir mezarı vurdu
Ve:

-"Allah'ın izniyle kalk!" buyurdu

Mezardan siyah yüzlü ve gözleri gök (mavi) olan bir adam;

-"Vay! Benim hasretim! Vay benim pişmanlığım! Yazıklar olsun bana!" diyerek kalktı Cebrail Aleyhisselân ona da;

-"Mekânına dön!" dedi O eskiden olduğu gibi mezarına döndü"

Bu hadise üzerine Efendimiz (sav) hazretleri:

-"Yaşadığınız gibi ölürsünüz ve öldüğünüz gibi de diriltilirsiniz!" buyurdular Herkes işlemiş oldu iş üzere âkibette cân verip ölür

(Câbir (ra)'dan rivayet olundu Buyurdular:

-"Efendimiz (sav) hazretlerinden işittim, diyorlardı:

-"Her kul öldüğü şey üzere diriltilir"

( Sahih-i Müslim: 5126,)

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com