Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Siyasal Bilgiler / Hukuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
beyaz, eşya, hapis, tamircisine, yetkisiz, yıl

&Quot;Yetkisiz&Quot; Beyaz Eşya Tamircisine 7 Yıl Hapis

Eski 07-31-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

&Quot;Yetkisiz&Quot; Beyaz Eşya Tamircisine 7 Yıl Hapis

İzmir`de çamaşır makinesinin tamiri için çağırdığı `yetkili servis`in `yetkisiz` çıkması üzerine dava açan Rahime Ümit Özfakih, tamirci ile sekreterinin 7 yıl hapis cezası almasını sağladı

`Beceriksiz` tamirciler kendilerini yetkili servis diye tanıtarak halkı mağdur ediyor Bozulan elektronik cihazların sahipleri ise mahkemeye koşuyor

İzmir `de çamaşır makinesinin tamiri için çağırdığı `yetkili servis`in `yetkisiz` çıkması üzerine dava açan Rahime Ümit Özfakih, tamirci ile sekreterinin 7 yıl hapis cezası almasını sağladı Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya , vatandaşların servis elemanlarına mutlaka yetki belgesini sormaları uyarısı yapıyor

Rahime Ümit Özfakih`in çamaşır makinesini tamir ettirmek isterken yaşadıkları herkese ders olacak nitelikte Türk Telekom `un bilinmeyen numaralar servisinden aldığı numaradan servis elemanını eve çağırdığını söyleyen Özfakih, başından geçenleri şöyle anlattı: "Yetkili servis elemanı Ali Aydoğdu ile yardımcısı bir gün sonra geldi Makinenin pompa motorunun değiştirilmesi gerektiğini, bunun maliyetinin 180 YTL olduğunu söylediler Kabul ettim, değiştirdiler Ancak çıkardıkları parçayı vermek istemediler Parçayı fabrikaya göndereceklerini söyleyince `Makinenin garanti süresi doldu Parçayı neden fabrikaya gönderiyorsunuz?` diye itiraz ettim Sonra çıkardıkları motoru verdiler Makinem yine bozuldu Çağırdığım yetkili servis, parçayı 60 YTL `ye değiştirdi Servis çalışanı daha önce değiştirilen parçanın orijinalinin takılmadığını, onarım yapılırken diğer parçaların hasar gördüğünü söyledi Bunun üzerine Alo Maliye hattını arayarak şikayette bulundum"

Kendisini mağdur eden tamirciden başkalarının da şikayetçi olduğunu öğrenince polise gitmeye karar verdiğini anlatan Özfakih, sonraki süreçle ilgili olarak ise şunları söyledi: "Alo Maliye hattındaki bayan `Sizin hizmet aldığınız servis yetkili değil Haklarında da çok şikayet var` deyince polise şikayetçi oldum Tamirci Ali Aydoğdu hakkında daha önce 6 kişi daha şikayetçi olmuş Beyaz eşya tamircisi Aydoğdu ile sekreteri Nazan Canıak hakkında İzmir 4 Ağır Ceza Mahkemesi `nde `nitelikli dolandırıcılık` suçundan 19 Nisan 2007`de dava açıldı" Dolandırıcılık olayıyla ilgili iddianameyi hazırlayan cumhuriyet savcısı, `firmanın bilinmeyen numaralar servisinden vatandaşların söz konusu markaların servis telefonunu istediğinde kendilerine bağlanmasını sağladığını` belirterek, vatandaşların dolandırıldığını savundu Savcı, zanlıları ayrıca fahiş fiyat vermekle suçladı Dava sürerken tamirci Ali Aydoğdu 15 ay tutuklu kaldı Mahkeme, Ali Aydoğdu ile Nazan Canıak`ın 7`şer yıl hapis ve 12 bin 600`er YTL para cezasına çarptırılmasına karar verdi Mahkeme, sanık avukatların itirazı üzerine Ali Aydoğdu `yu, temyiz yolu açık olmak kaydıyla tahliye etti Yerel mahkemenin kararı Yargıtay `da incelenecek

Yetki belgesini mutlaka sorun

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya , yetkili servislerin parçaları piyasanın üzerinde sattıklarından ve yüksek ücret aldığından insanların tamircilere yöneldiğine dikkat çekiyor Servislere yetki veren firmaların tüketiciyi memnun edici davranış sergilemesini öneren Kaya , şöyle konuştu: "Türkiye `de haksız kazanç elde edenleri caydırıcı ve sevindirici bir karar olur Tüketiciler bilinçli bir şekilde hizmet aldığı servisten yetki belgesine sahip olup olmadığını istesin"

Cezaevinde suçumu anlatamadım

Cezaevindeki arkadaşlarına suçunu anlatmakta zorlandığını ifade eden Ali Aydoğdu , iki araçla servis hizmeti verdiklerini kaydetti Aydoğdu , Telekom `un bilinmeyen numaralar servisine telefon numaralarını beyaz eşya firmalarının servisi olarak kaydettirdiğini, bunun için de ek ücret ödediğini savundu Aydoğdu , "Müşteriler bize Arçelik servisi misiniz?" diye soruyorlar Evet diyoruz ama, yetkili servisiz demiyoruz Arabamızda çalışanların elbiselerinde hiçbir markanın amblemi yok " dedi

Alıntıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com