Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Siyasal Bilgiler / Hukuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adapazari, ağustos, depreminin, ekonomik, etkileri, illerine, kocaeli, sosyal

17 Ağustos Depreminin Adapazari Ve Kocaeli İllerine Ekonomik Ve Sosyal Etkileri

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

17 Ağustos Depreminin Adapazari Ve Kocaeli İllerine Ekonomik Ve Sosyal Etkileri

17 AĞUSTOS DEPREMİNİN ADAPAZARI VE KOCAELİ İLLERİNE EKONOMİK VE SOSYAL ETKİLERİ 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999da, bir çok yönden Türkiye’nin kalbi konumunda olan Marmara Bölgesinde yaşanan deprem felaketi on binlerce insanımızın ölmesine ve yaralanmasına neden oldu Ayrıca deprem felaketi, ekonomik ve sosyal olarak da kısa ve uzun vadeli büyük sorunlara yol açtı Türkiye açısından deprem sonrası ortaya çıkan en önemli sonuçlardan biri ise en başta devlet olmak üzere hiç bir kurum ve kişinin bu tür bir doğal afetin hem öncesine hem sonrasına hazırlıklı olmamasıydı Bu hazırlıksızlığı deprem sonrası tüm sıcaklığı ile yaşadık Bugün de bunun izlerini görmek mümkün Ancak, yine deprem sonrası gerek resmi gerek sivil bir çok kurumun, doğal afetler sonrası bu tür acı sonuçlar yaşanmaması için çalıştığı da görülüyor Kocaeli ve Sakarya’da yürütülen bu araştırmanın temel çıkış noktası da bu Bu tür çalışmaların çok yönlü ve düzenli olarak sürdürülmesinin Türkiye’nin bir çok sorununa yeni perspektifler katacağını düşünüyoruz İÜ İktisat Fakültesi ile İÜ İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyetinin birlikte gerçekleştirdiği bu çalışma Kocaeli ve Sakarya’nın deprem sonrası ekonomik ve sosyal olarak yaşadığı sorunları ortaya koymaya çalışmaktadır Ayrıca, bölge insanının depremden nasıl etkilendiğini, deprem sonrası beklentilerini de gündeme taşımayı hedeflemektedir Çalışma iki aşamalı bir araştırmanın iç içe geçirilmesiyle ortaya çıkarılmıştır Birinci aşamada, Kocaeli ve Adapazarı’nda 56 çadır kentte kalan 1100 hane reisi ile yüz yüze görüşülerek anket uygulanmıştır Anket uygulamasını soru formu ile ilgili eğitim verilen Kocaeli ve Sakarya Üniversitesi öğrencileri yapmıştır Görüşülen kişilere toplam 66 soru sorulmuştur Bu sorulardan bir kısmının sonuçları tespitler bölümünde kullanılmış diğer bir kısmı ise masa başı çalışmalara ışık tutmuş ayrıca değerlendirmeye alınmamıştır Ayrıca bölgede bulunan büyük sanayi kuruluşlarının bir kısmının üst düzey yetkilileri ile de derinlemesine görüşmeler yapılmıştır Deprem, iş ve insan gücü açısından Türkiye’nin çekim merkezini derinden etkiledi Bölgenin nüfusu, 1927de yapılan ilk nüfus sayımından beri sürekli artış gösteriyor Bu artışın sebepleri arasında göç büyük bir yer tutmaktadır 1950’den itibaren maksimum seviyede nüfus alan illerimiz (nüfusun yüzde 20’den fazlası diğer il doğumlu olan kişiler) İstanbul ve Ankara iken bu illere 1955’ten itibaren Kocaeli’nin de katıldığı görülüyor Bu bölgede Cumhuriyetle birlikte sanayileşmenin adım adım geliştiği bilinmektedir Sanayi tesislerinin bu bölgeye kurulması ile iş bulma imkanı fazla olan bölge ve yakın çevresine nüfus çekti Sanayileşmeye paralel olarak bölgenin eğitim düzeyi de sürekli yükseldi Türkiye’de 1999 yılı itibariyle 12 ve üstü yaş grubunda okuma-yazma oranı erkeklerde yüzde 942 ve kadınlarda yüzde 774 olmak üzere yüzde 857’ye ulaştı Bölgede ise kadınlarda okuma-yazma oranı yüzde 821ile Türkiye genelinden yüksek iken, aynı oran erkeklerde yüzde 90 dır
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com