Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular > Sorularla İslamiyet

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kuran, mahluk

Kur'an Mahluk Mu, Değil Mi?

Eski 08-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kur'an Mahluk Mu, Değil Mi?

Ben felsefeye giriş dersini anlatırken konu tasavvufa oradan da nasılsa �Kur'an mahlûk mu değil mi� tartışmasına uzandı Daha doğrusu bir öğrencim bu konuda bir şeyler görmüş ve hayretle "Hocam bu tartışmanın niye yapıldığını anlayamadım dedi" Ben de dilimin döndüğü kadar anlattım ama pek tatmin olmadığını gördüm yüz ifadelerinden Bu konuda bir üniversite hocası için böyle bir soru sormamın uygun olmayacağını düşünmezseniz bu konuda bana hangi eserinizden istifade ederek cevap verebileceğimi yazmanızı istiyeceğim Çünkü sizin bir eserinizde böyle bir yorum hatırlıyorum

CEVAP: Kur'an'ın mahlûk olup olmadığı sorunu, aslında Allah'ın kelam sıfatının "zati" mi, "fiili" mi olduğu sorunuyla alakalı olarak çıktı Peki, bunun arkasında ne var? Tahmin edeceğiniz gibi siyasi tavırlar var Mutezile'nin Kur'an mahlûktur görüşünü savunmasıyla, Hasen el-Basri'nin katı kaderciliği/fatalizmi savunan Emevi halifesi Abdülmelik'e karşı "iradeyi" savunan Risale fi'l-Kader'i (Kader hakkında mektup) aynı kaygının eseriydi Emeviler atalarının günahlarına bir kılıf bulmak için, Kur'an'ın ezelde yazıldığını, müşrik atalarının da bu senaryonun kötü rol oyuncuları olduğunu, sonuçta mazur sayılabileceklerini zımnen söylemeye çalışıyordu Ayrıca bu yaklaşımla kendi zulümlerini de meşrulaştırmış oluyorlardı Yezid'e "katil" diye bağıran Fatıma bt Ali'ye Yezid'in cevabını hatırlayalım: "Onu Allah öldürdü" Vs Vaktim olsa daha birçok örnek verirdim Umarım meselenin telaffuz edilmeyen en derin kısmı anlaşılmıştır

Mustafa İslamoğlu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com