Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
akan, anne, bit, kafamda, tarık

Anne Kafamda Bit Var / Tarık Akan

Eski 09-07-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Anne Kafamda Bit Var / Tarık Akan

KİTAP HAKKINDA

Tarık Akan 1980 darbesi sonrasında Almanya’da yaptığı bir konuşma yüzünden tutuklanır Bir an önce suçsuzluğunun ıspatlanıp, serbest kalacağını uman Akan’ı, zorlu hapishane günleri beklemektedir Hücre denilebilecek kadar ufacık kodesler, sorgular işkenceler, bitler pireler, idamlıklar, sağcılar, solcular…

Eğer hiç,12 Eylül’e yada öncesine-sonrasına dair kitap okumadıysanız bu kitap sizi hayrete ve hatta dehşete düşürebilir Yok eğer okuduysanız bu kitabı “klasik bir 12 Eylül kitabı Tarık Akan bu dönemde yaşadığı hapishane hayatını, her insana tek tek anlatmaktan bıkmış ve bu yüzden yaşadıklarını kitap haline getirmiş olmalı” diyebilirsiniz

KİTAPTA NELER VAR?

Kitapta Akan’ın 12 Eylül sonrasında hapishaneye giirişi, hapishane hayatı, tutuksuz yargılanmak üzere hapishaneden çıkması, çıktıktan sonra yurtdışına kaçma planları, sonra kalmaya karar verip kendisini müdafaa etmesi ayrıntılı bir şekilde anlatılmış

Ayrıca 1982 yılında Cannes Film Festivalinde, altın Palmiye ödülünü kazanan “Yol (Bayram) ” adlı filmin ne zorluklarla çekildiği de kitabın ortasında, ayrı bir bölümde ele alınmış Kitap ilk çıktığında, Yol filminde vurulan at sahnesinin nasıl çekildiğini öğrenen insanlar, özellikle hayvansever dernekleri, hayli tepki vermiş ve bu tepkiler basında yer almıştı;

“Çekim boyunca atla aramızda inanılmaz bir bağ kurulmuştu……bana duyduğu sevgi ve bağlılığı hayvanın gözlerinden okuyordum………bu sahnede tabancamı çekmeli ve kurşunu atın kafasına sıkmalıydım…”ben bu atı öldüremem, yakın plan başkasının elini çek”dedim……”at öldü Tarık gel” dedilerKoşarak gittim, paltomu giydim…at kafasını kaldırıp bana baktı, ölmemişti Başçavuşa gittim “mermi ver at ölmemiş” dedim…Yeğen onuda atın kafasına sıktı Sonra ben tekrar sahne aldımTam çekime geçilecekken, hayvan yine gözlerini açtı, bakışlarıyla beni arıyordu Bayılacak gibi olmuştum, çıldıracaktımyöre halkı adamdan (başçavuşdan) yalvara yakara 3 mermi daha almıştı Yeğen kurşunları boşalttı At bu kez öldü

GENEL OLARAK KİTAP

Kitap, sanki karşınızda birisi oturup anlatıyormuş gibi kolay ve akıcı bir dilde yazılmış İnsanı yormayan, bir günde okunabilecek bir kitap İlk kez bir hapishaneye yada 12 Eylül’e dair kitap okuyorsanız, sarsılacağınız kesindir

KİTABIN KARAKTERİSTİĞİ

Kitap Can Yayınlarından çıkmış Toplam 200 sayfa Girişte yazarın hayatı kısaca anlatılmış Kitap 8 bölüme ayrılmış4 bölüm ise Yol filminin çekimini anlatıyor Kitabın kapak resmi Yol filmindeki bir sahneden alınmış

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com