Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular > Sorularla İslamiyet

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
15ayet, hac, suresi

&Quot;Allah'ın Ona (Peygambere) Dünyada Ve Ahirette Yardım Etmeyeceğini Sanan Kimse&Quot; Hac Suresi 15.Ayet?

Eski 10-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

&Quot;Allah'ın Ona (Peygambere) Dünyada Ve Ahirette Yardım Etmeyeceğini Sanan Kimse&Quot; Hac Suresi 15.Ayet?

"Allah'ın ona (peygambere) dünyada ve ahirette yardım etmeyeceğini sanan kimse" Hac Suresi 15ayet?
Hakkında "Allah'ın ona (peygambere) dünyada ve ahirette yardım etmeyeceğini sanan kimse" Hac Suresi 15ayet?

"Allah'ın ona (peygambere) dünyada ve ahirette yardım etmeyeceğini sanan kimse" Hac Suresi 15 ayeti açıklar mısınız?Hac suresi, ayet 15:

"Allah'ın ona (peygambere) dünyada ve ahirette yardım etmeyeceğini sanan kimse, hemen yukarıya bir ip uzatsın, sonra (kendini intihar edip) boğsun da baksın bu hilesi kendisini öfkelendiren şeyi giderecek mi?"

İlgili Ayetin Tefsiri:

Kim ki ona, yani Peygamber'e Allah'ın dünya ve ahirette kesinlikle yardım etmeyeceğini zannediyorsa, hemen yukarıya bir ip uzatsın Sonra kendini boğup nefesini keserek intihar etsin de baksın Çünkü onu böyle bir zanna iten, onun Hz Peygambere olan kin ve kıskançlığıdır, dünya ve ahirette Allah'ın ona yardım edip işlerinde muvaffak kılmasını görmek istememesidir

Halbuki Allah'ın Peygambere dünya ve ahiret yardımı o derece kesin ve şüphesizdir ki, onu istemeyenin hakkı, kahrından kendi kendini boğmaktır

O halde Peygamberin ve dolayısıyla dinin zafere ulaşmasını istemeyen kimse, onu dünyada görmek istemediğine göre, intihar etsin de ahiretten bir baksın bu hilesi, kin beslediği şeyi kesin giderecek mi?

Din galip gelmesin diye kurduğu tuzak, çevirdiği oyun, gerçekleşmesi kesin olan Allah'ın dinine olan yardımına sanki mani mi olacak? Hayır, Allah'ın peygamberine söz verdiği yardım dünyada ve ahirette şüphesiz tahakkuk edecektir (bk Elmalılı, Tefsir, ilgili ayetin açıklaması)

Okunma Sayısı : 316

Sorularla İslamiyet

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com