Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ilaç

İlaç

Eski 05-18-2008   #1
Equinox
Icon47

İlaç

İnsanlara yada hayvanlara bir hastalığın tedavisi , önlenmesi yada teşhisi amcıyla verililen maddeleri belirten genel terimdirİlaçlar , ağrıları yada başka rahatsız edici durumları dindirmek , zihin ve bedenin normal dışı durumlarını düzeltmek ve denetim altında tutmak için kullanılırlarReçeteyle verilen bir ilacın hekim yada diş hekimi tarafından özel olarak yazılması gerekirReçetesiz verilen ilacın alınması ve kullanılması içise , meslekten bir kişinin onayı gerekmez

İlaç Üretim Yerleri
Eczane Sanayi Eczanede ilaç ;

Eczacı tarafından üretilir , ambalajlanır , kontrol edilirGMP eczacının bilgi ve tecrubesine bağlıdırÜretim çok küçük olduğu için kontrol kolaydır

Sanayide ilaç ;

(Araştırma-Geliştirme) bölümleri vardırÇalışanların yanında denetleyici olmalıdırOnaylaya , kartotexleri yapanlar da bulunmalıdırDökümanlar belli bir süre saklanmalıdırFirma her Çok fazla hacimde üretilirİş bölümü söz konusudurÜretim , kalite kontrol , ambalaj , Ar-Ge preparatını saflık , miktar tayini , üretim aşamaları ve ilaç içeriği açısından kontrol etmelidirPreparat piyasaya çıktıktan sonrada izlemeye devam etmelidir
Bir ilaç üretilirken üç ayrı bölüm vardır : 1)Kalite Emniyeti 2)GMP 3)Kalite Kontrol * Kalite : Muhtahzarın formülü , spesifikasyon ve analizi ile GMP kurallarına uygunluğuna denir

1)Kalite Emniyeti:

Preparatın istenilen kalitede olup olmadığını saptamada yapılan tüm düzenlemelerdir Amaç ; Belirli işlemlerin yapılması , izlenmesi , ürünlerin spesifikasyonlara uygunluğunu ve tam mamülde bazı özelliklerin aranmasıdır -Preparat doğru maddeleri doğru oranda içermelidir -İstenilen saflıkta olmalıdır -Belirli işlemlere göre doğru bir şekilde üretikmelidir -Uygun kap , kapak kullanınmalıdır -Etiketi uygun olmalıdır -Dağıtımına kadar doğru bir şekilde depoda bekletilmelidir

İlaç, canlı hücre üzerinde meydana getirdiği tesir ile bir hastalığın teşhisini, iyileştirilmesi veya semptomlarının azaltılması amacıyla tedavisini veya bu hastalıktan korunmayı mümkün kılan, canlılara değişik uygulama yöntemleri ile verilen doğal, yarı sentetik veya sentetik kimyasal preparatlardır Ticari ilaçlar ilaç firmaları tarafından üretilir ve genellikle patentlidir Etken maddesinin patent süresi dolmuş ve birden çok firmanın üretebildiği ilaçlara ise jenerik ilaçlar denir İlaçlar uygulama yoluna, kimyasal özelliklerine ve etkilediği biyolojik sistemlere göre sınıflandırılabilir Daha güvenilir ve geniş kullanım alanına sahip sınıflandırma sistemi ise Anatomical Therapeutic Chemical Classification Systemdir (ATC sistemi)

İlaçların sindirim kanalı aracılı ile kana geçiş yoluna anteral yol denir Bunun dışında kalan injeksiyon, buğuseptil gibi ilaç alma şekline de paranteral yol denir

İlaçların kimyasal yapıları ile fizyolojik etkileri arasında bağlantı yoktur Örneğin; alkollerin hem hipnotik, hem analgesik, hem de antibiotik etkileri vardır Çeşitli aminler de analgesik, antihistaminik ve antimalerial etki gösterebilir Bu nedenle ilaçlar genellikle fizyolojik etkilerine göre sınıflandırılır:

1 Sinir sistemini etkileyen ilaçlar
1 Merkezî sinir sistemini etkileyen ilaçlar
1 Anestetik ilaçlar
2 Hipnotik ve sedatif ilaçlar
3 Analgesik ilaçlar
2 Perifer sinir sistemini etkileyen ilaçlar
3 Otonom sinir sistemini etkileyen ilaçlar
2 Kalp ve damar sistemini etkileyen ilaçlar
3 Sindirim sistemini ve barsakları etkileyen ilaçlar
4 Solunum sistemini etkileyen ilaçlar
5 Kemoterapik etki gösteren ilaçlar
6 Vitaminler ve hormonlar
7 Dezenfektan ve antiseptik etki gösteren ilaçlar

İlaç iki kısımdan meydana gelir:

1 Etkin madde (drog): Canlıda fizyolojik etki gösteren bir veya birkaç kimyasal madde karışımıdır
2 Taşıyıcı (sıvağ): Etkin maddenin hasta tarafından kolay alınabilmesi veya iyi doze edilebilmesi için katılan fizyolojik etkisi olmayan kimyasal maddelerdir (glukoz, parafin, gliserin gibi)

İlaçlar tesirlerini veriliş yoluna göre iki şekilde gösterir:

1 Lokal tesir: İlacın tatbik edildiği bölgede meydana getirdiği tesirdir
2 Sistemik tesir: İlacın kana karışıp dokulara yayıldıktan sonra organizmada meydana getirdiği etkidir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com