Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Üniversiteler & Kampüsler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eylül, üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi

Eski 11-05-2009   #1
alper_035
Icon7

Dokuz Eylül Üniversitesi

Tarihçe
1991-1992 yılında 'Matematik' ve 'Amerikan Kültürü ve Edebiyatı' programlarında eğitim dili İngilizce olarak lisans eğitimine başlayan Fen-Edebiyat Fakültesi, 1995 yılında ilk mezunlarını vermiştir 1991 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi çatısı altında eğitime başlayan Uygulamalı Yabancı Diller Turizm İşletmeciliği programı ise şu anda İşletme Fakültesi bünyesi içinde yer almaktadır
1994–1995 Öğretim Yılında İstatistik, 1998–1999 Öğretim Yılında Fizik Bölümlerinin lisans programlarına öğrenci almaya başlaması ile eğitim faaliyetlerini sürdüren fakültemiz, 1998 yılında Dilbilim ve 1999 yılında Arkeoloji bölümlerinin kurulması ve 2001–2002 Öğretim Yılında İstatistik, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Arkeoloji ve Dilbilim olmak üzere toplam 4 programda Aktif Eğitim uygulamasına geçilmesiyle birlikte, yeni bir döneme adım atmıştır 2001 yılında kurulan Kimya programının 2003–2004 Öğretim Yılında lisans öğretimine başlamasıyla, fakültede Aktif Eğitim uygulayan programların sayısı 5’e; 2005–2006 öğretim yılında 7’ye çıkmıştır
1998 yılında kurulan ve 2001’den bu yana akademik yapılanmasını sürdüren Tarih Bölümü, fakültemiz Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi derslerini yürütmekte olup; 2005–2006 Öğretim Yılından itibaren de Aktif Eğitim lisans programına başlamıştır 1995 yılında kurulan ve İngilizce - Almanca olmak üzere iki anabilim dalından oluşan Mütercim-Tercümanlık Bölümü ise lisans programına 2006-2007 Öğretim Yılından itibaren ilk öğrencilerini almıştır
Fakültemizin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Arkeoloji, Dilbilim, Fizik, İstatistik, Kimya, Matematik, Mütercim-Tercümanlık ve Tarih programları Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri enstitüleri bünyesinde lisansüstü eğitim vermektedir

Kuruluş

Eğitim kurumlarıyla sağlıktan ekonomiye, sanattan mühendisliğe geniş bir yelpazede yetiştirdiği beyin gücünü ülkemize kazandırarak toplumsal kalkınmaya katkıda bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi 20 Temmuz 1982'de İzmir'de kurulmuştur Kuruluşunda; Ege Üniversitesi'nden, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Tıp Fakültesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü, Adalet Yüksekokulu, Aydın Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu; Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Buca Eğitim Fakültesi, Denizli Mühendislik Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Demirci Eğitim Yüksekokulu, Denizli Eğitim Yüksekokulu, İzmir Meslek Yüksekokulu; Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan İzmir Devlet Konservatuarı; Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi'nden Muğla İşletmecilik Yüksekokulu, Dokuz Eylül Üniversitesi'ne geçti
Yeni Kurulan Fen Edebiyat Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu, Eğitim Yüksekokulu, Sanat Eğitimi Yüksekokulu olmak üzere üniversite 24 birimle eğitim hayatına başladı
  • 1983 yılında Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü kurularak faaliyete geçerken Sanat Eğitimi Yüksekokulu kaldırılmıştır
  • 1987 yılında Manisa Maliye Muhasebe Yüksekokulunun İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine dönüştürülmesi ile birlikte; Yeni kurulan Denizli Meslek Yüksekokulu, Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Arastırma ve Uygulama Merkezi (BİMER),
  • Ege Bölgesi Araştırma ve Uygulama Merkezi (EBAMER),
  • 1988'de Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu,
  • 1989'da Muğla Meslek Yüksekokulu,
  • Avrupa Topluluğu Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATMER),
  • 1990'da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile İlahiyat Meslek Yüksekokulu,
  • 1991'de Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÇEVMER) faaliyete geçmiştir
Dokuz Eylül Üniversitesi 1992'de Ege Bölgesi'nde 4 yeni üniversitenin kurulmasına destek oldu
  • Aydın'daki Veteriner ve Ziraat Fakülteleri ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağlandı
  • Muğla'daki İşletmecilik ve Meslek Yüksekokulları Muğla Üniversitesi'ne bağlandı
  • Manisa'daki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Demirci Eğitim Yüksekokulu ile Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Celal Bayar Üniversitesi'ne bağlandı
  • Denizli'deki Tıp , Mühendislik Fakülteleri ile Eğitim ve Meslek Yüksekokulları Pamukkale Üniversitesi'ne bağlandı
Kaynak Wikipedia

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com