Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Üniversiteler & Kampüsler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gidebiliriz, üniversiteye, yurtdışında

Yurtdışında Bir Üniversiteye Nasıl Gidebiliriz?

Eski 08-10-2008   #1
Equinox
Icon47

Yurtdışında Bir Üniversiteye Nasıl Gidebiliriz?

Yurtdışında eğitim veren üniversitelere girebilmek için tamamlanması gereken işlemler genellikle uzun bir süre zarfını ve üniversitelerin son başvuru tarihinden (deadline) önce tamamlanmasını gerektirir Son başvuru tarihleri okuldan okula değişirse de genellikle öğrenime başlama tarihinden 6-9 ay öncesi olarak kabul edilebilir Bu bakımdan öğrencilerin yurtdışında öğrenime başlamayı düşündükleri tarihten en az 12 ay önce ülke, program ve üniversite seçimleri için harekete geçmesi gerekmektedir

Eğitim almak istenilen ülke yada ülkelerin belirlenmesi Bu seçimde rol oynayan kriterler

a) Çevre(coğrafi konum,uzaklık, İklim vs)
b) Harcamalar
c) Eğitim esnasında ve mezuniyet sonrası Yaşam şartları, ekonomi, iş bulma koşulları

Eğitim almak istediğimiz alanın belirlenmesi ve Bu seçimde rol oynayan kriterler

a) Eğitim geçmişi(mezun olunan bölüm, not ortalaması
b) Akademik yetenekler
c) İlgi alanları
d) Kariyer planları

Eğitim planlanan ülke yada ülkelerde Okul seçimi Bu seçimde rol oynayan kriterler

a) Yer( bölge,şehir,kampus)
b) Akademik başarı durumu
c) Dil seviyesi
d) Sınav sonuçları
e) Okulların başvuru şartları
f) Eğitim masrafları, yaşam masrafları
g) Mezuniyet sonrası iş olanakları ve Sosyal yaşam

Hazırlık Aşamasındaki İşlemler

* Öğrencinin öğrenim görmek istediği ülke yada ülkelerin belirlenmesi
* Öğrencinin öğrenim görmek istediği dalın belirlenmesi
* Öğrencinin belirlediği ülke yada ülkelerde istenilen dalda eğitim veren ve başvuru yapılacak okulların belirlenmesi
* Saptanan okulların kabul şartlarının öğrenilmesi( okulların son başvuru tarihleri, okulların bir yıllık eğitim ve yaşam masrafları, istenilen not ortalaması ve diğer akademik istekler, Toefl, SAT, LSAT, GMAT, GRE gibi sınavlardan istenilen puanlar, referans mektubu ve diğer ek belgeler)
* Yukarıda belirtilen okul şartlarının tedarik edilmesi ile öğrenci başvuru yapabileceği /yapmak istediği okulları netleştirmiş olur
* Seçilen okullar için başvuru formlarının tedarik edilmesi

Başvuru aşamasındaki İşlemler

• Lise/Üniversite notlarını gösteren çizelgelerin (transcript) ingilizce olarak kapalı ve mühürlü zarf içerisinde,ingilizce alınamıyor ise noter tastikli tercümeleri

Lise/üniversite eğitimine devam eden öğrenciler son dönem notlarını içeren son dönem not çizelgelerini(final transcript) okul biter bitmez diplomaları ile birlikte okullara göndemelidirler

• Sınav sonuçları(TOEFL,SAT,GRE,GMAT) Istenilen sınavlara girildiği dönemde başvuru yapılacak okullar belli ise sonuçlar direk olarak sınav bitiminde okullara gönedirebilir Aksi taktirde yine sonuçların sınav merkezlerinden gönderilmesi istenmektedir

• Iki yada üç adet referans mekbunun tedarik edilmesi Referans mektuplari için okulların başvuru formalarına ek özel formatlar olabileceği gibi okulun antetli kağıdına alınmış referanslarda istenebilir Tüm referans mektuplari kapalı ve imzalı zarflarda tedarik edilmelidir

• Okulların başvuru ücretleri( application fee) uluslararası çek şeklinde isteniyorsa bankalardan tedarik edilmelidir Kredi karti ile ödeme kabul eden okullar için ise başvuru esnasında bu kısmın doldurulması gereklmektedir

• Eğer isteniyor ise başvurulara niyet mektubu, özgeçmiş gibi ek belgeler eklenmelidir

Kabul Belgesi (Akseptans) Geldikten Sonraki İşlemleri

1 Öğrencinin eğitim almak istediği okulu belirlemesini takiben , öğrencinin kalacak yer için (yurt,aile yanı vs) başvuru yada ayarlamaları yapması gerekmektedir
2 Öğrencinin eğitim almaya karar verdiği okula , belirtilen tarihte programa başlamayı kabul ettiğini bildirmesi ve okul depozit istiyor ise bu miktarın kredi kartı yada uluslararası çek yada havale ile belirtilen tarihe kadar ulaştırması gerekmektedir
3 Öğrencinin henüz tedarik edilmemiş ise en az 6 ay geçerli bir pasaport tedarik etmesi
4 Öğrencinin öğrenim göreceği şehre gidiş yada gidiş/dönüş uçak bilet rezervasyonu yaptırması
5 Erkek öğrencilerin okuldan gelen akseptans belgesi ile askerlik tecil işlemleri yaptırması
6 Öğrenim göreceği okulun denklik durumunu yazılı olarak saklamak için YÖK e başvurması gerekmektedir
7 Kabul belgesi ile birlikte öğrenci vize başvuru formalarını doldurarak eksiksiz bir vize dosyası hazırlamalı
8 Öğrenim göreceği yerin şartlarına göre hazırlık yapmalıdır

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com