Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Üniversiteler & Kampüsler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilkent, üniversitesi

Bilkent Üniversitesi

Eski 07-23-2007   #1
bessraa

Bilkent Üniversitesi

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KISA TARİHÇESİ
Bilkent Üniversitesi, İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakfı kararıyla, 20 Ekim 1984 tarihinde kurulmuştur Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olan Üniversite’mizin amacı, eğitim düzeyi, bilimsel araştırma ve yayınları, kültür ve sanat faaliyetleri ile dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktır Bu hedefi yansıtmak üzere Üniversite’mize “Bilim Kenti”nin kısaltılmışı olan “BİLKENT” adı verildi

Bilkent Üniversitesi’nin kuruluş hazırlıkları 1967’de Ankara’nın batısında geniş bir arazinin alımı ile başladı 1970’lerin sonları ve 1980’lerin başlarında ise yukarıda sözü edilen vakıflar, bina inşaatlarına başladılar Şu anda içlerinde Mühendislik Fakültesi ve Kütüphane'yi barındıran binalar kampusun ilk binalarıdır Bunları kafeteryalar, öğrenci yurtları, İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu ve Öğrenci Konseyi binaları izledi Üniversite büyüdükçe ve öğrenci sayısı arttıkça yeni inşaatların yapımı sürdü ve İnsani Bilimler ve Edebiyat, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, İşletme, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık, Fen, Müzik ve Sahne Sanatları Fakülteleri, Konser Salonu, spor salonları, ana, ilköğretim ve lise düzeyinde okullarımızla, yeni kafeteryalar, iki sağlık merkezi, Doğu Kampus yüksekokulları binaları ve 4000 kişilik ODEON yapıldı

Ekim 1986’da 386 öğrenci ile eğitime başlayan Bilkent Üniversitesi bugün, 9 fakültesi, 2 lisans düzeyinde yüksekokulu, 3 meslek yüksekokulu ve 6 enstitüsü ile 10000 öğrenciyi aşmıştır Üniversitemizde 40 değişik ülkeden gelen çok sayıda uluslararası öğrenci de eğitim görmektedir

Üniversitemizin kısa geçmişine rağmen mezunlarımız, çeşitli yerli ve uluslararası kuruluşlarca aranılan kişiler haline gelmişlerdir 1988 yılında Türkiye'de bir üniversite bünyesinde ilk olarak kurulan Kariyer Yönlendirme ve İşe Yerleştirme Merkezi, öğrencilerimiz ile iş dünyamızın önde gelen şirket yöneticilerinin görüşmelerini düzenli olarak sağlamaktadır

Bilkent Üniversite'sinin dünyanın önde gelen üniversiteleriyle öğrenci değişim programı anlaşmaları bulunmaktadır Sayısı her yıl artan anlaşmalı üniversiteler arasında Amerika Birleşik Devletleri'nin California Üniversitesi, Georgia Teknoloji Enstitüsü, Texas Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, Maine Üniversitesi gibi eğitim kurumlarının yanı sıra Danimarka'da Odense Üniversitesi, Almanya'da Pforzheim Üniversitesi, Fransa'da Ecole Superieure de Commerce de Clermont Üniversitesi, Hollanda'da Tilburg Üniversitesi ve Amsterdam Üniversitesi, İsrail'de Tel-Aviv Üniversitesi, Kanada'da McGill Üniversitesi ve Finlandiya'da Turku Üniversitesi gibi farklı ülkelerin üniversiteleri vardır

Bilkent Üniversitesi, yapılan bilimsel yayınlar açısından, ülkemizdeki sıralamalarda, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı bakımından sıralamadaki yerini en başlarda devam ettirerek, eğitim düzeyi, bilimsel araştırma ve yayınları, kültür ve sanat faaliyetleri ile dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer alma durumunu sürdürmektedir

TaPaRsAn TePiLiRsİn , TePeRsEn TaPıLıRsIn
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com