Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
etilen, glikol, kullanılır, kullanımı, nerelerde

Etilen Glikol Nedir? Etilen Glikol Kullanımı - Etilen Glikol Nerelerde Kullanılır?

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Etilen Glikol Nedir? Etilen Glikol Kullanımı - Etilen Glikol Nerelerde Kullanılır?

Etilen Glikol Nedir? Etilen Glikol Kullanımı - Etilen Glikol Nerelerde Kullanılır?Etilen Glikol Nedir? Etilen Glikol Kullanımı - Etilen Glikol Nerelerde Kullanılır?
Etilen Glikol

Glikol nedir ,etilen glikol ,mono etilen glikol donma noktası, glikol ,etandiol nedir, etilenin kullanım alanları ,etilen glikol nedir ,etandiol glikol ,glikol nerelerde kullanılır ,etilen nerede kullanılır ,glikol kullanım alanları ,etilen nerelerde kullanılır, mono etilen glikol ,etilen glikol donma noktası ,glikolün kullanım alanları

Organik kimyacı Wurtz 1855 yılında HO-CH2-CH2-OH formülüne sahip bu bileşiği bulduğunda şekerli tadından dolayı ona “glikol” adını vermiştir Ancak siz keyfinize göre “etilen glikol”,“1,2 etandiol” ya da yalnızca “etandiol” diye de hitap edebilirsiniz

Etilen glikol su, alkol ve asetonla karışıp kaynaşan ancak eterde hemen hemen hiç çözünmeyen, renksiz, viskoz ve tatlı bir alkoldür Donma noktası -13ºC, kaynama noktası ise 198ºC’dir Donma noktasının düşük, kaynama noktasının ise bu kadar yüksek olması çok işe yarar aslında Suyla karıştırıldığında donma noktası daha da düşer ve radyatörlerde antifriz olarak kullanılır Uçaklarda da yüzeyde buzun tutunmasını ve buzlanmayı engellemek amacıyla kullanılır Bu kullanım alanlarının dışında etilen glikolden deterjan, parlatıcı, sentetik mum, reçine vs üretiminde yararlanılır

Benim asıl ilgimi çeken ve bahsetmek istediğim konu ise ülkemizde pek görülmeyen bir durum olsa da etilen glikol zehirlenmesidir Etilen glikol işe yarar tatlı bir sıvı olmasının yanı sıra içildiğinde öldürücü olabilir Bu özelliği nedeniyle cinayet amaçlı da kullanılmıştır (geçtiğimiz aylarda Amerika’da bir kadın eşini öldürmek için etilen glikol kullanmıştır) Etilen glikol zehirlenmesi etanol zehirlenmesine benzer fakat nefeste alkol yoktur ( içeni trafik polisine yakalatmaz) Hani kimse canı isteyip içmez ama meraklı çocuklardan da uzak tutmak gerekir Zehirlenme belirtileri bulantı, kusma, solunum zorluğu ve komadır Zehirlenme daha ciddi sonuçlara da yol açabilir (yukarıda yazdığı gibi) İçildiğinde; hasta kusturulur, mide yıkanır, solunum takviye edilir, elektrolit denge düzenlenir; etanol verilir ve hemodiyaliz uygulanır

Glikol nedir ,etilen glikol ,mono etilen glikol donma noktası, glikol ,etandiol nedir, etilenin kullanım alanları ,etilen glikol nedir ,etandiol glikol ,glikol nerelerde kullanılır ,etilen nerede kullanılır ,glikol kullanım alanları ,etilen nerelerde kullanılır, mono etilen glikol ,etilen glikol donma noktası ,glikolün kullanım alanları

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com