Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
mitokondri, üretir

Mitokondri Ne Üretir

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mitokondri Ne Üretir

Mitokondri Ne Üretir

Mitokondri nedir, mitokondrinin özellikleri

mitokondri ne üretir

Mitokondri: Hücre içinde oksijenli solunum yapar Hücreye gerekli enerjiyi sağlar Karaciğer, kas ve sinir hücreleri, fazla miktarda enerji kullandığından çok sayıda mitokondri içerir Çift zarlıdır İç zar kıvrımlıdır Kıvrımlara krista, zarların arasını ve içini dolduran sıvıya matrix denirOksijenli solunum yaparak enerjinin üretildiği ve depolandığı yerdir Enerji ihtiyacı fazla olan kas, sinir ve karaciğer gibi hücrelerde sayısı daha fazladır Bulundukları hücrede enerjiye en çok ihtiyaç olan bölümlerinde toplanırlar Örneğin, sinirlerin sinaps bölgelerinde, spermlerin kuyruklarında ve kasların kasılma bölgelerinde çok bulunur Kendine ait DNA, RNA, ribozom ve ETS’si bulunur Kendi DNA’sı olmasına rağmen hücre DNA’sına bağımlıdır Bitkilerde mesozom ve klorofil bulunduğundan mitokondri miktarı daha azdır Prokaryotlarda ve memeli alyuvarında bulunmaz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com