Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Bunları Biliyor Musunuz ?

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bulunmuştur, merdiveni, yürüyen

Yürüyen Merdiveni Kim Bulunmuştur

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yürüyen Merdiveni Kim Bulunmuştur

Yürüyen merdiveni kim bulunmuştur

İlk yürüyen merdiven, New York’ta 15 Mart 1892′de Jesse WReno tarafından yapıldı İlk kez kullanıldığı yer ise, Coney Island’- dır 1896 sonbaharında Old Iron Pier’e monte edilen yürüyen merdiven, her biri 10 santim genişliğinde ve 60 santim uzunluğunda latalardan oluşan bir konveyör yardımıyla çalışıyordu Konveyör ise gücünü bir elektrik motorundan alıyordu Gerçek anlamda ilk yürüyen merdivenin patenti ise 2 Ağustos 1892 günü, Amerikalı mucit Charles AWheeler tarafından alındı Wheeler, patentini almasına karşın, buluşunu hayata geçirmedi ve haklarım 1898 yılında Charles D Seeberger’e sattı Seeberger, bazı küçük ilavelerle Wheeler’in buluşunu geliştirdi Bu modelin ilk örneği, Seeberger’in üretim için anlaştığı Otis Elevator Co firmasının New York’taki tesislerinde 9 Haziran 1899 günü denendi Seeberger yürüyen merdiveninin, halk tarafından ilk kullanımı ise 1900 yılında Paris Fuarı’nda oldu Ertesi yıl tekrar ABD’ye getirilen merdiven, Philadelphia’daki Gimbel’s mağazalarına monte edildi ve 1939 yılına kadar orada hizmet verdi İngiltere’de ilk yürüyen merdiven ise, 4 Ekim 1911 günü Londra’nın Piccadilly Meydanı’nda, Earls Court metro istasyonunda hizmete girdi Bu, 13 metre uzunluğunda, Seeberger türü bir yürüyen merdivendi Üzerinde, “Basamaklara oturmayınız”, “Önce sol ayağınızla ininiz” gibi uyarı tümceleri vardı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com