Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel > Kadın Sağlığı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çıtlatmak, parmak

PaRmAk ÇıTLaTmAK...

Eski 08-23-2009   #1
peri

PaRmAk ÇıTLaTmAK...

Kimi insanlar, her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar durumlarından memnun görünürler En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir Bu tip eklem yerlerinde, örneğin, parmaklarınızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü ve bu kapsülün içinde de, kemiklerin hareketleri sırasında, buraları yağlayan bir sıvı bulunmaktadır Bu sıvının içinde erimiş durumda oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar İşte duyduğumuz bu seslerdir Patlayan kabarcıklar sonucunda gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerinin hareket yeteneğini artırır Kuşkusuz ki eklem yerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sınırlıdır

Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgenini de çekmiş olsanız, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15-20 artırır Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içerisinde tekrar oluşması biraz zaman alır Tüm bu açıklamalar, deneylerle kanıtlanmasına karşın, yine de bu kadar küçük gazın, bu denli büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hâlâ anlaşılmış değildir

Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki, çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır Birincisinin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor İkinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığında çıktığı sanılıyor

Peki, parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuz için zararlı mıdır? Bunu alışkanlık biçimini getirenlerde, eklemler çevresindeki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısıyla elin kavrama gücü azalmaktadır

Seviyorum demek önce onsuz olmayı kabullenmektir
Varlığı armağansa yokluğu ceza deği
Varlığının değerini bilmektir
Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : PaRmAk ÇıTLaTmAK...

Eski 08-23-2009   #2
Aragorn561

ben parmaklarımı,bileklerimi,dirseklerimi,boynumu,be limi,dizlerimi ve ayak parmaklarımı çıtlatabiliyorum ve bu bende gerçekten hastalik halini aldı yani yapmadan edemiyorum bu hastalığa yarım edecek olan varmı yada bşr önerisi

Eski 08-23-2009   #3
peri

Alıntı:
Aragorn561 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ben parmaklarımı,bileklerimi,dirseklerimi,boynumu,be limi,dizlerimi ve ayak parmaklarımı çıtlatabiliyorum ve bu bende gerçekten hastalik halini aldı yani yapmadan edemiyorum bu hastalığa yarım edecek olan varmı yada bşr önerisi

bilsem tacettın bende aynı derten muzdarıbım

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-23-2009   #4
LAST BREATH

Teşekkürler, geçekten güzel bir bilgi

Ben olsam ne, olmasam ne ?

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com