Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Mühendislik / Mimarlık / Peyzaj Mimarlığı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arızası, faz, toprak

Faz Toprak Arızası

Eski 10-15-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Faz Toprak Arızası

bilindiği gibi ülkemizde enerji taşımadakullanılan (36 kV ve altı) direklerde koruma iletkenlerikullanılmamaktadırTaşımada demir,beton ve ağaç direkler kullanılmakta olup budireklerde koruma topraklamasının yapılaması yönetmelik gereği zorunludur Toprak teli olmayan bir hatta bir faz- toprakarızası olan ve direğin civarında toprakta gerilim (alan şiddeti) hesabı:
E= ( I / 2π X² ) s formülüyle hesaplanır
Burada E : V/ m (Volt/ metre) Faz – torak arızaakımında direğin ekseninden X metre uzaktaki alan şiddetini
X : m (metre) Faz – Toprak akımı akan direkekseninden uzaklık
s : ohm m Toprak özgül direnci
I : A Faz- toprak arıza akımında direkte toprağaakan arıza akımı S metre uzaklık ta toprakta bir adım gerilimi için
gerilim düşümü :
ES = I (Ss / 2 πx² ) formulü ile hesaplanır
Ancak yağmurlu havalarda faz – toprak arızaakımı her istikamette toprağa yayılmayıp daha çok toprak yüzünde dağıldığındanyukarıdaki gerilim düşümü yaklaşık olarak aşağıdaki gibi olacaktır
ES = I (Ss / 2 πx) bu nedenle yağmurluhavalarda adım gerilimi çok fazla artar
Şimdi örnekle bu olayı ne olacak hesaplayalım
ÖRNEK: Faz-toprak arıza akımı I= 200 A ,bir direk eksenindenx= 5 metreuzaklıkta adım aralığı S=0,6 metre olan ve toprak özgül direnci s=37 ohmm olanbir arazide
A-Yağmurda adım gerilimini
B-Kuru havada adım gerilimlerinihesaplayalım
Yukarıdaki formülde verilenleri yerinekoyduğumuzda;
A= Yağmurlu havada ES= 200 ( 0,637 / 23,145 ) = 142 Volt
B-Kuru Havada ise ES = 200(0,370,6/23,145² ) = 28 Volt
Yukarıdaki hesaptada görüleceği gibi kuru havada adım gerilimi düşük iken yağmurlu havada hemenhemen 5 katına çıkmakta ve tehlikeli olmaktadır
Bu durum da canlıların can güvenliği tehlikealtındadır Bu durumda can ve mal güvenliğini sağlamak için hesap yapalım yanikısa devre akımını ,toprak özgül direncini ölçelim,topraklamayıtasarlayalım,boyutlandıra lım,h esap kitap yaptık istenilen değerleri eldeedemediğimizde tesisin izolasyon seviyesini yükselterek faz toprak arızaakımını engellenmesini sağlayacak şekilde ENH direklerini seçelim

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com