Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
biyografi, yaşam, öyküsü

Biyografi - Yaşam Öyküsü

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Biyografi - Yaşam Öyküsü

Biyografi - Yaşam Öyküsü

Biyografi Nedir - Yaşam Öyküsü Nedir - Biyografi Nasıl Yazılır - Biyografi Eserleri

BİYOGRAFİ; bir kimsenin hayatını anlatan yazı, ünlü bir şahsm hayatının derlenip toplanıp anlatılması; tanınmış, sevilmiş hayatında örnek olmuş, eserler yazmış, ün bırakmış kişileri tanıtmak gayesiyle yazılan yazılardır; yurtlarına, insanlığa büyük hizmetleri dokunmuş önemli kişilerin çalışmalarım, hayatlarını anlatan yazılardır Türkçesi Yaşamöyküsü'dür

Biyografi eserleri, çoğunlukla, hayat için en güzel örnekleri verirlerBüyük insanların, biyografileri yardımcı ve yol gösterici özelliklenle son derece faydalıdır Bunlar yüksek hayali, yüksek düşünüşü, kendi nefisleri için ve dünyanın iyiliği için enerjik hareketleri teşvik ederler Kendi kendine yardım, gayeye doğru sebatla yürümek, kararlı çalışma üzerine bunlardan değerli örnekler alınabilir

Genç biyografi okurları, büyük bir adamın kişiliğini belirten gençlik olaylarını okumayı severler Her biyografi planı kahramanın gençliğine ait birkaç olayla başlamalıdır Bundan sonra, kahramanın amacına varabilmek için yaptığı mücadeleleri tasvir eden olaylar gelir En sonunda da başarısı Tercüme-i hal de demlen biyografi, açık, sade bir dille, tarafsız bir görüşle, yazılan kimsenin devrini, çevresini dikkatle araştırarak yazılırsa başarıya ulaşır, beklenen etkiyi yaratırYüceliğe ermiş bir kadın veya erkeğin hayatı bir roman kadar sürükleyicidir Genel olarak, bir kimsenin çocukluğunda bazı belirtiler vardır ki, onun ileride nasıl bir insan olabileceğini gösterir Geniş bir kitaplıktan faydalanma olanağınız varsa orada, kahramanınız hayatta iken hakkında ya-zılmış kitapları, gazeteleri, dergileri yahut anıları bulabilirsiniz Bunlar değerli kaynaklardır

BİYOGRAFİ YAZMA

Biyografi yazılırken ilgi uyandırmalıdır Eski biyografilerde Aristo'nun haklı olarak «zayıf kafaların sığınağı» saydığı bir yöntem izlenir, bir sürü genel şeylerle, klişe sözlerle konu şişirttirdi Bugünse, kendi kendine birçok şeyler söyleyen olaylar sıralanmaktadır

Biyografi yazılırken; o kimsenin doğum tarihi, memleketi; yetişme, öğrenim, iş hayatı, kişiliği, hizmetleri, etkisi eserleri hakkında bilgi, ününü haklı kılan nedenler yazıya yerli yerince yerleştirilmelidir Biyografi konusu seçildikten, gereçler hazırlandıktan sonra, aşağı yukarı bütün diğer öğretici yazılarda izlenen yoldan gidilmelidir

Eski biyografi yazarları, örneğin «John Doe; fakir, fakat namuslu bir ana babanın oğluydu» diye başladığı halde, bugünküler şöyle yazmaktadırlar: «John Doe'nun babası, kışın kendisine bir lâstik alamayacak derecede fakirdi Kar yağdığı zaman ayaklarını sıcak tutmak için bir gön parçasını ayakkabılarına sarardı Fakat bu adam bütün fakirliğine rağmen sattığı süte su karıştırmazdı» Yazılan biyografileri okurken, yazarların şöhretine dikkat etmek yerinde olur

Herhangi bir kimsenin hayat hakkında eser yazmaya karar verdiniz Bu şüphesiz başlangıç noktamzdır Şimdi ük adım gelmektedir ki, konunuzun seçimi, hayatı sizi ilgilendiren bir kadm veya erkek hakkında eser yazmak önemlidirBir biyografi yazmaya başlamadan önce, yazma işi ilerledikçe değişecek olsa bile, geçici bir plan yapmayı birçok yazarlar faydalı bulmaktadır Böyle bir plan eserinizin biçimini göz önünde canlandırmanıza yardım eder Planı yaparken, kahramanınızın hayatındaki hangi olaylara daha çok önem vermek istediğinizi de kararlaştırabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com