Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Güncel Haber Merkezi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
efsane, gerçek, mayısda, oluyor

19 Mayıs'da Efsane gerçek oluyor

Eski 05-19-2007   #1
brave83

19 Mayıs'da Efsane gerçek oluyor

19 Mayıs'ta gökyüzünde Türk bayrağı belirecek 500 yılda bir meydana gelen gök olayı tüm yurttan izlenebilecek

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyesi ProfDr Yücel Tanyeri, önümüzdeki 19 Mayıs'ta, ay ve yıldızın Türk bayrağındaki şekli alacağını belirterek, “2007 yılı astronomide olağanüstü rastlantıların bir araya geldiği bir yıl olacak Bu olağanüstü gökyüzü olaylarından ülkemizi ilgilendiren en ilginç rastlantı, 19 Mayıs gününde yaşanacak Ay ve yıldız bayrağımızın şeklini alacak” dedi

Astronomiye özel ilgi duyan ProfDr Tanyeri, OMÜ Rektörlük Senato Toplantı Salonu'nda, Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi DoçDr Hüseyin Kalkan, Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Yüksek Lisans öğrencileri Ali Aslantürk ve Nazım Karadağ ile birlikte basın toplantısı düzenledi ProfDr Yücel Tanyeri, 19 Mayıs tarihinde ay ve Venüs’ün ender görülebilecek bir rastlantıyla, gökyüzünde Türk bayrağının benzeri bir görüntü oluşturacağını belirtti

EFSANE DEĞİL
Ulu Önder Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a çıkmasının 88'inci yıldönümünde saat 1500 sıralarında başlayacak olan gökyüzü olayının bir efsane olmadığını ve bilimsel bir çalışma olduğunu dile getiren ProfDr Tanyeri, “Ay ve yıldız bir çok kez bayrağımızın şeklini almıştır Ancak bu rastlantının 19 Mayıs gününe denk gelmesi 500 milyonda bir ihtimal Saat 1500 sıralarında başlayacak olan bu gökyüzü olayı, gün ilerledikçe daha belirgin olarak gözlemlenecek Venüs ve ay birlikte batı yönüne doğru ilerleyecek Güneş saat 1920 sıralarında battıktan sonra ise (ay- yıldız) görünümü doğal olarak çok daha belirgin bir hale gelecektir Bu görüntü saat 2230’a kadar sürecek” diye konuştu

ÜLKENİN HER TARAFINDAN İZLENEBİLECEK
Bu olayın 28 Temmuz 1389 yılında Kosova Meydan Muharebesi sonunda Jüpiter gezegeninin ayın hilali önüne gelmesi ve bu görüntünün şehit bir askerin kanına yansıyarak Türk bayrağının yaratılmasına ilham kaynağı olduğunu belirten ProfDr Yücel Tanyeri, “Bu görüntünün bir efsane değil, gerçek olduğu bilgisayar astronomi programlarıyla da kanıtlanmıştır Bu olağanüstü olay ülkemizde büyük bir coşkuyla kutlanan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’mız sırasında Samsun’da olduğu gibi tüm ülkemizde de ilgiyle izlenecektir” dedi

Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi DoçDr Hüseyin Kalkan ise, “Böyle bir doğa olayının bu şekilde ortaya çıkmasını anlamlı olarak değerlendiriyoruz 500 milyonda bir olma ihtimalinin 19 Mayıs’ta gerçekleşecek olması ükemiz ve şehrimiz adına çok önemli bir olaydır” dedi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com