Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > İlk Yardım

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ilkyardım, resimlerle

Resimlerle İlkyardım

Eski 10-29-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Resimlerle İlkyardım

Araçtan çıkarılan kazazede :

Baş veya göğüs yaralanması varsa sırtının altı beslenerek Sırtüstü yatar şekilde

Nefes borusunda tıkanıklık varsa ağızdan kusmuk veya kan geliyorsa başı yana yatık şekilde yatırılmalıdır

Solunumu kontrol etmek için kazazedenin nefesi dinlenir ve göğüs hareketleri izlenir

Göğsüne aldığı darbe ile yaralanma sonucu solunumu zayıflamış veya durmuş kazazedenin başı ve göğsü biraz yukarı kaldırılarak yarı oturur duruma getirilir ve kazazedenin üzerindeki sıkı giysiler gevşetilir

Boğulma hallerinde kazazede de baygınlık ve bilinç kaybı görülürbu sebeple dilin geriye kayarak nefes borusunu tıkamasını önlemek için kazazede sırtüstü yatırılmalı ve baş çeneden geri itilerek nefes borusu açık tutulmalıdır

Kazazede yan yatış durumunda iken sırtına vurulmak sureti le öksürmesi sağlanarak boğazdaki yabancı cismin çıkarılmasıdır

Uygulamada kazazede karın boşluğu üzerinde ellerini birleştirerek aşağıdan göğüs boşluğuna doğru baskı uygularBu baskı ile oluşan basınç nefes borusundaki cismi geri iterek dışarı çıkmasını sağlar

Çocuklardada yetişkinlerde olduğu gibi sırtına vurularak öksürtülmesi sureti ile boğazdaki yabancı cisim çıkartılabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Resimlerle İlkyardım

Eski 10-29-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Resimlerle İlkyardım

Suni solunuma hazırlık aşamasında : Kazazedenin ağzı içinde diş kırığı,takma diş ve buna benzer nefes yolunu tıkayabilecek cisimler iki parmak ile temizlenir

Kazazedenin başı geriye doğru itilerek nefes borusunun açık tutulması sağlanırBu şekilde verilen nefesin en iyi şekilde akçiğerlere ulaşması sağlanır

Bir el ile kazazedenin boynundan tutulurDiğer bir elle alnına bastırılıp burnu sıkılarak ağızdan üflenen havanın burundan kaçması önlenirİlkyardımcı derin bir nefes alıp kazazedenin ağzını sıkıca kapayacak biçimde havayı güçlü bir şekilde üfleyerek suni solunum uygulamasına geçer

Çocuklara ağız ve burundan olacak şekilde nefes verilirken yetişkinlere oranla daha hafif üflenirÇocuklara uygulanacak suni solunumda üfle dinle üfle dinle şeklinde yetişkinlere oranla daha kısa nefes aralıkları ile (her 3 saniyede bir ) nefes verilir

Holger Nielsen metodu ile suni solunum :Bu metod ağız içi ve ağız dışı kanamalarda alt ve üst çene kırıklarında zehirli maddenin ağız yolu ile alınmış olması gibi kazazedeye ağızdan ağıza suni solunumun yapılamayacağı hallerde uygulanabilirFakat kazazedenin göğüs ve kollarında kırık tesbit edilmişse bu metod uygulanamaz
Uygulanama: Kazazede yüzü koyun yatırılarak elleri üzerinde başı yana çevrilir ağzı açılarak nefes yolu açık tutulur
İlkyardımcı kazazedenin başucundan bir dizi üzerine çömelerek ellerini göğüs kafesi üzerine gelecek şekilde birleştirirKollarını dirsekten bükmeden vücudunu öne arkaya eğerek kazazedenin sırtına hafif baskı uygularKazazedenin nefes almasını sağlamak için kolları dirseklerden tutularak yukarı kaldırılır (1 saniye içinde) Daha sonra kazazedenin kolları yavaşça bırakılır ve birer saniye aralıklarla bu hareketlere sırası ile devam edilirSolunum normale dönünce kazazede sabit yan yatırş pozisyonuna alınır ve en yakın sağlık kuruluşuna sevk edilir

Maske ile suni solunum :Maske Kazazedenin ağız ve burnunu kapatacak şekilde yerleştirilir ve üflenen havanın dışarı kaçması önlenir

Kanmalı bölge üzerine temiz elle baskı yapılarak damarın sıkıştırılması sureti ile kanam geçici olarak durdurulabilir

Basınç noktalarına baskı :

Örnek olarak: Koldaki geniş kan damarı kesildiyse bir elle kanayan yere bir elle de bastırma noktasına baskı uygulanmalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com