Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Protesto Ediyorum !...

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alıntıdırkapitalizm, ilkokul, ingilterede, kitabından, okuma

İngiltere'de İlkokul Okuma Kitabından Alıntıdır.(kapitalizm)

Eski 09-27-2007   #1
angelesdream

İngiltere'de İlkokul Okuma Kitabından Alıntıdır.(kapitalizm)

Kisacasi kapitalizm !!!
Durum tespitinden ote bir sey ve dunya ticaretinin baskentlerinden
birinin ilkokul kitaplarinda utulmasi takdire sayan Sanki oyku
degil,Turkiye'nin son 50 yili Ya bu oykuyu yazan Turkiye'den
esinlendi, ya da Turkiye'yi "Kirmizi ibikli Tavuk"a cevirenler bu oykuden esinlendilerYok bunun baska aciklamasi

KIRMIZI IBIKLI KUCUK TAVUK

zamanin birinde bir ciftlikte kirmizi ibikli kucuk bir tavuk
yasarmis
Tavuk kendi yiyecegini kendisi bulur ve bu guzel ciftlikte cok mutlu bir hayat yasarmis
Bir gun bugday taneleri bulmus ve bunlari ekerek daha cok yiyecek elde edecegini dusunmus Ancak nasil ekecegini bilmedigi icin arkadaslarindan yardim istemis:"- Bu bugday tanelerini ekmek icin >>kim bana yardim edecek ?
"Ordek cevaplamis:"- Ben yardim edemem, ancak istersen sana kahve tohumu satabilirim Bugday yerine kahve ekersen, cok para kazanir ve istedigin kadar bugday alirsin

"Domuz oradan seslenmis:"- Ben de yardim edemem, ancak kahve ekersen urunlerini ben satin alirim
"Fare hemen atlamis:"- Ben bugday ekiminden anlamam ancak kahve ekmek icin gereken parayi sana borc verebilirim, sonra odersin
"Ticaretten ve tarimdan anlamayan kirmizi ibikli sirin tavuk, bu sozler sonrasinda kahve ekmeye karar vermis ve bugdaydan vazgecmis Ancak kahve nasil ekilir bilmediginden yine yardim istemis:

"- Kahve ekmek icin kim bana yardim edecek?
"Ordek:"- Ben yardim edemem, ancak kahvenin cabuk buyumesi icin gereken gubreyi sana satabilirim" demis
Domuz:>"- Ben kahve yetistirmekten anlamam ancak kahveleri zararli boceklerden korumak icin ilaca ihtiyacin var, istersen sana satarim" demis

Fare de:"- Gubre ve ilac icin gereken parayi istersen sana borc olarak veririm"demis

Sonunda kirmizi ibikli tavuk calismaya baslamis, calismiiiiiis calismiiiiis Kahve yetistirmek bugday yetistirmekten daha zormus ve daha cok gubre ve ilac gerekiyormus Ama tavugumuz sonunda cok zengin olacagini hayal ederek sabretmis Ve sonunda hasat zamani gelmis ve gercekten de tavuk cok miktarda urun elde etmis, kendisine yol gosteren arkadaslarina seslenmis:
"- Kahveleri satmama kim yardim edecek?
"Ordek:"-
Ben yardim edemem, ancak kahveleri islemek ve paketlemek icin benim fabrikama getirmelisin
"Domuz:"- Ben de yardim edemem, zaten her onune gelen kahve ettigi icin kahve fiyatlari cok dustu, senin kahven bes para etmez
"Fare:"- Ben bu islerden anlamam, ayrica artik sana verdigim
borclari odemen lazim"

Sonunda kirmizi ibikli kucuk tavuk gercegin farkina varmis ve bugday yerine kahve ekmenin buyuk bir hata oldugunu anlamis, cunku borc icinde imis ve yiyecek tek bir lokmasi yokmus Acliktan olmemek icin yine yardim istemis:
"- Yiyecek bir kac lokma bulmama kim yardim edecek?

"Ordek:"- Ben yardim edemem, senin hic paran yok
"Domuz:"- Ben de yardim edemem, zaten herkes kahve ektigi icin
bugday eken de kalmadi, yiyecek yok
"Fare:"- Ben yiyecek bulamam Ancak bana borclarini odemedigin icin para yerine senin tarlani almak zorundayim, iyi bir tavuk olursan, belki senin o tarlada bogaz tokluguna calisip, benim icin bugday yetistirmene izin verebilirim"

Simdilerde bizim kirmizi ibikli kucuk tavugumuz, artik farenin olan eski tarlasinda bugday yetistiriyor ve karnini doyurmaya calisiyor

Kaynak :
Ingiltere de ilkokullarda okuma kitabi olarak okutulan
"The Little Red Hen" kitabi

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 09-28-2007   #2
RaHaTSiZ

~~ Herşey ortada işte Bütüüüünn olan biten güzel bir hikaye ile anlatılmış ~~
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 09-28-2007   #3
puslu

bizede ders olsun diyeceğim ama pek ihtimal vermiyorum ne yazık ki
eski yöneticilerimiz hep derdi biz küçük amerika olacağız diye o zaman
kimse tahmin edemedi durumun böyle olacağını
sokağa çıktığımızda bakıyoruz tükçe yazılmış bir tabela arıyor gözlerimiz acaba bizde
kırmızı ibikli tavuğun hatasınımı yaptık diye düşünmeden edemiyor insan

teşekkürler angel

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com