Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınızmı?

Eski 01-22-2009   #1
sudamlası38
Icon1861

Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınızmı?

Bu öykü, çiftlikten çiftliğe, yarıştan yarışta koşarak atları terbiye etmeye çalışan gezgin bir at terbiyecisinin genç oğluna kadar uzanır Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğramıştı

Orta ikideyken, büyüdüğü zaman ne olmak ve yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını istedi hocası

Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan 7 sayfalık bir kompozisyon yazdı Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlattıHatta hayalindeki 200 dönümlük çiftliğin krokisini de çizdi Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini gösterdi Krokiye, 200 dönümlük arazinin üzerine oturacak 1000 metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekledi

Ertesi gün hocasına sunduğu 7 sayfalık ödev, tam kalbinin sesiydi İki gün sonra ödevi geri aldı

Kağıdın üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir "0" ve "Dersten sonra beni gör" uyarısı vardı

"Neden "0" aldım?" diye merakla sordu hocasına, çocuk

"Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayal" dedi, hocası

"Paran yok Gezginci bir aileden geliyorsun Kaynağınız yok At çiftliği kurmak büyük para gerektirir Önce araziyi satın alman lazım Damızlık hayvanlar da alman gerekiyor Bunu başarman imkansız" ve ekledi:

"Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm"

Çocuk evine döndü ve uzun uzun düşündü Babasına danıştı

"Oğlum" dedi babası "Bu konuda kararını kendin vermelisin Bu senin hayatın için oldukça önemli bir seçim!"

Çocuk bir hafta kadar düşündükten sonra ödevini hiçbir değişiklik yapmadan geri götürdü hocasına

"Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin" dedi

"Ben de hayallerimi"

O orta 2 öğrencisi, bugün 200 dönümlük arazi üzerindeki 1000 metrekarelik evinde oturuyor

Yıllar önce yazdığı ödev şöminenin üzerinde çerçevelenmiş olarak asılı

Öykünün en can alıcı yanı şu: Aynı öğretmen, geçen yaz 30 öğrencisini bu çiftliğe kamp kurmaya getirdi

Çiftlikten ayrılırken eski öğrencisine "Bak" dedi,

- "Sana şimdi söyleyebilirim Ben senin öğretmeninken, hayal hırsızıydım O yıllarda öğrencilerimden pek çok hayal çaldım Allah' tan ki, sen, hayalinden vazgeçmeyecek kadar inatçıydın"

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com