Hayvanlarla İnsanlar Arasında Geçen Olayları Anlatan Fıkralar

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hayvanlarla İnsanlar Arasında Geçen Olayları Anlatan Fıkralar

hayvanlarla insanlar arasında geçen olayları anlatan fıkralar - hayvanlarla insanlar arasında geçen olayları anlatan fabl örnekleri

İKİ PAPAĞAN KRAL VE OĞLU

Biri baba biri oğlu iki papağan Kral sofrasından geçiniyorlarmış İki yarıtanrı onlar da baba

oğul bu papağanlarsız edemiyorlarmış Dördü de yaşlarına başlarına göre Candan bağlıymışlar

birbirine Dki baba canciğermiş; Uçarı yürekli iki oğul da Bağdaşıyorlarmış nasılsa Sofrada

okulda bir prensle olmak Ne şeref bir genç papağan için Prens zalim bir cilvesiyle kaderin

Başka kuşları da seviyormuş: Bir serçe çapkın mı çapkın Çevrenin en sevdalısı Bağlamış

kendine genç prensi İki rakip kuş oynaşırken bir gün Bütün delikanlılar gibi Kavgaya

çevirmişler oyunu Serçe boyuna bakmadan Öyle gagalar yemiş papağandan Sürtmüş kanadı

yere can çekişir gibi Kurtulmaz sanmışlar aldığı yaradan Prens kızıp öldürmüş papağanı

Haberi yetiştirmişler babasına;

Zavallı ihtiyar ciyak ciyak bağırmış;

Ama ne kadar yolunsa yırtınsa boşuna:

Konuşkan yavrusu gitmiş öbür dünyaya

Konuşmaz olmuş daha doğrusu;

Öyle olunca da bir kızmış ki babası

Saldırmış kralın oğluna

Oymuş iki gözünü birden

Ve kaçmış bir çamın tepesine saklanmış

Orda tanrıların kucağında

Tadını çıkarıyormuş aldığı öcün

Güvenlik içinde kimseden korkmaksızın

Kralın ta kendisi gitmiş çağırmış onu:

- Gel dostum demiş ağlamak neye yarar? Kin öç yas bitsin artık bunlar Duyduğun acı ne kadar büyük de olsa Haksızlığın bizden yana olduğunu Söylemek zorundayım sana

Oğlum sebeb oldu bütün bunlara Oğlum mu dedim? Hayır kaderin işi bu: Çoktan yazmış ki alınlarımıza Ölecek birimizden birinin çocuğu Bu yüzden de öteki kör olacak Ne olur gelsen de kafesine Dki baba birbirimizi avutsak? Papağan demiş ki efendisine:

- Sayın kralım nasıl güvenebilirim sana Bu benim yaptığımı yaptıktan sonra? Kaderden söz ediyorsun;

Beni kandıracağını mı sanıyorsun

Senin inançlarına sığmaz uydurmalarla?

Ama ister Tanrı yürütsün ister kader

Bu dünyanın işlerini

Benim alnıma yazılmış olan da şu ki

Bu çamın tepesinde

Ya da karanlık bir ormanın köşesinde

Bitireceğim son günlerimi Gözleri görmez olmuş oğlundan uzaklarda Onu gördükçe kızacaksın

elbet bana Bilmez miyim kral lokmasıdır öç almak Tanrılar öç alır da krallar almaz mı?

Dnanmıyor değilim şu anda Sana ettiğim kötülüğü Ama çok daha güvenli geliyor bana Senin elinden gözünden uzak olmak Canım kralım git uğraşma boşuna; Bana haram artık seninle yaşamak Hem ayrılık azaltır öfkeyi kini Sevdanın da merhemi olduğu gibi

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Hayvanlarla İnsanlar Arasında Geçen Olayları Anlatan Fıkralar

Eski 12-06-2013   #2
aslı taş
Iconsiritik

Cevap : Hayvanlarla İnsanlar Arasında Geçen Olayları Anlatan Fıkralar

fıkralar
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com