Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Cinsellik

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çocuğum, masturbasyon, yapmalıyım, yapıyor

Çocuğum Masturbasyon Yapıyor Ne Yapmalıyım

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çocuğum masturbasyon yapıyor ne yapmalıyım

Mastürbasyona Kızmamalısınız

* 8 yaşındaki kızım 2 yıldır mastürbasyon yapıyor Okula başladığında geçer diye düşündük ama geçmedi Ceza verdik, konuştuk ama işe yaramadı Bu konuda ne yapmalıyız?

Ailelerin mastürbasyondan korkma nedenlerinden biri; çocuğun mastürbasyon için cinsel organına dokunması ve bundan haz almasıdır Bazen çocuk kendini başka konularda yetersiz hissettiği ya da duygusal olarak rahatlamaya ihtiyaç duyduğu için bu açığını mastürbasyonla kapatmaya çalışıyor olabilir Mastürbasyon genellikle normal bir cinsel aktivitedir Çocuğa, bedenini tanıma fırsatı verir Ancak ona, başkalarının yanında mastürbasyon yapmaması gerektiği anlatılmalıdır Cezalandırmak ve korkutmak son derece yanlıştır Çocuğa bunun normal ve çok bir doğal süreç olduğunu söylemek ve onu, rahatlamasını sağlayacak farklı aktivitelere yönlendirmek yararlı olacaktır

Sabah : Esra Tüzün

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

selamBen de kızımla aynı sorunu ola bi anneyimKızım çocuk diil tabi artık 17 yaşındaEve erkek arkadaşlarını bile getiriyo
Bi keresinde okuldan yeni gelmiştiYanıma oturdu sohbete başladıkNeyse elini eteğinin altından vajinasına götürdüBaktım bu kız eliyle oynuyo orasınıBi yandan da bana bakıp gülüyoNapıyosun kızım dedimHiiiç dediKızım ayıp diil mi bu yaptığın dedimNapıyorum ki dedi

Sizce ona bu durum için kızmalımıyımYa da ne tür bi tedavi izlemeliyimKızım resmen başkalarının yanında yapmaktan zevk alıyo bu olayı

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Ancak ona, başkalarının yanında mastürbasyon yapmaması gerektiği anlatılmalıdırCezalandırmak ve korkutmak son derece yanlıştır
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Onunla iletişim kurmalısınız!

* Soru: Dört yaşında bir kız çocuğum var ve olur olmaz her yerde mastürbasyon yapıyor Ona nasıl yaklaşacağımı bilmiyorum Bu konuda ne yapmalıyım? YU/İzmir

Çocukların merak duygusundan ve cinsel organlarını keşfetme dürtüsünden dolayı, cinsel organlarıyla oynayarak kendilerini uyarmaları sık rastlanan bir durumdur Ancak aileler, bu manzarayı görmekten pek hoşlanmaz Anne-çocuk ilişkisi çok iyi değilse, çocuk enerjisini yeterince harcayamıyor ve yaşıtlarıyla ilişki kuramıyorsa mastürbasyon yapabilir Ebeveynler bu duruma çok sert tepki gösterip, çocuğu cezalandırma yoluna gidiyorlarsa, çocuk ilgiyi üstünde topladığı için bu durumu sürdürmeye devam edecektir

Yardım alın!
Size tavsiyem, durumu bir süre görmezden gelip çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi gözden geçirmeniz ve uzmandan yardım almanızdır

DR CEM KEÇE

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

merhaba
kızım suan 7 yasında ve 4 senedir yanı 3 yaşından beri mastürbasyon yapıyor cok caresiz bir durumdayım önce ana okuldakı ögretmenı uyardı okadar konusmamıza ragmen devam etti
bunun yanlış bır sey oldugunu biliyortepki vermemek elımde değil
suan 1 sınıfta ve ögremenı erkek oyuzden bıze ögremenın bır sey söyleyemedıgını düşünüyordumkı bugun kızım eve gelıp aglayıncaya kadar
ne olduğunu sordugumda bana aynen su cevabı verdı ağlayarak
OKULDA YİNE YAPTIM DURAMADIM ÖGRETMENIMDE GÖRDÜ HIÇ BİŞEY DEMEDIÇOK HOŞUMA GİDİYO BİRDEN CANIM İSTİYO OZAMN DA DURAMIYORUM
lütfen yardım edin bana bı care verin bişey söyleyin sevgısız büyüyo oyuzden dedıler ama bızım ona verdıgımız sevgıyı ilgiyi hıc kımsed de görmedım daha
her arada vakıt buldugu yanlız kaldıgı her dakıkayı beklıyo bunu yapmak ıcin
pskologa götur dıyosunuz pekı o napabılır dıye düşünüyorum benım denemedıgım hıc bısey kalmadıkı bende çöktum pskolojık olarak
sımdı sureklı düşünüyorum ben nasıl okula gıtcem nasıl ögretmenın yuzune bakcam ne dıycem ona
napmam gerekıyo lutfennnn cewap verın lutfennnn((((((

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

Konular birleştirilmiştir
Yukarıdaki cevaplar işinize yarayabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #7
Prof. Dr. Sinsi

Mastürbasyon hakkında

Mastürbasyon konusu toplumları uzun süre düşündürmüş ve çeşitli tartışmalara neden olmuştur Toplumların yapısına göre normal veya anormal olarak kabul edilmiştir Bu gün yaygın olarak kabul edilen görüş, çocuğun bu konuda bilinçlendirilmesi şartıyla ergenlik döneminden başlamak üzere mastürbasyonun normal olduğu yönündedir

Çocuklarının mastürbasyon yapması anne-babaları çok kaygılandırır hatta dehşete düşürür Hâlbuki küçük çocuklarda mastürbasyon çok yaygındır ve pek çok çocuk için mastürbasyon son derece sağlıklı ve doğal bir davranıştır Çocukların gösterdiği bu davranışa aslında mastürbasyon denmesi doğru değildir Bunu cinsel organla oynamak diye adlandırmak daha doğru olacaktır Küçük yaştaki çocuklar, cinsel organlarıyla, tıpkı parmakları veya kulaklarını ellerken duydukları kayıtsızlık içinde sadece meraktan oynarlar Mastürbasyon çocuğun cinsel organını zevk ya da rahatlatma amacıyla uyarmasıdır En erken 17-18 ayda ama en sık 3-5 yaş arasında görülür

Mastürbasyon olayını yasaklamanın hiçbir akılcı nedeni de yoktur Bu, sağlığa kesinlikle zarar vermez Hatta ortaya çıkışı iyi bir işarettir Kendilerini doyuma ulaştıramayan çocuklar ya bedensel olarak hastadırlar ya da psikolojik gelişmenin eksikliği yüzünden yetersizdirler Mastürbasyon tekniğini keşfetmiş bir çocuğun bu işi sık sık uygulaması ana-babayı kaygılandırmamalı

Üç-dört ve beş yaşındaki çocuklar sevgi duygularını bedensel biçimlerde de gösterirler Sevdikleri yetişkin kimselere sarılır veya göğüslerine yaslanırlar Gerek kendilerinin gerekse de başkalarının vücutlarına ilgi duyarlar, arada sırada sevdiklerini görmek ve ona dokunmak isterler Onun içinde doktorculuk oynamaya bayılırlar

Bir çocuğun mastürbasyon yaptığını anlamak için bazı tipik davranışlarını gözlemek gerekir Nadiren cinsiyet ve üreme organlarıyla oynuyorsa mastürbasyon yaptığından şüphe etmek gereksizdir

Bu belirtiler şunlardır;
· Cinsel organlarıyla oynuyorsa, elini sık sık cinsel organlarında görüyorsanız,
· Bilinçli veya bilinçsiz eline aldığı nesneleri cinsel organlarına sürtüyorsa,
· Binme temeline dayanan oyuncaklara özel bir ilgi gösteriyorsa
· Halı üzerine yüzükoyun yatıp sürünüyorsa,
· Herhangi bir oyuncağın üzerine yatarak halıya kapaklanıp bir süre kalıyorsa,
· Sandalye, koltuk, masa kenarlarına cinsel organlarını sürtüyorsa,
· Sık sık odasına gidiyorsa,
· Yalnız kalmak istiyorsa ve odasına girdiğinizde cinsel organlarıyla oynadığı gözleniyorsa mastürbasyondan söz etmek mümkündür

Anne Babalar Bu Konuda Neler Yapabilirler

Hedeflerinizi belirlerken gerçekçi olun Mastürbasyonu tamamen sonlandırmak imkânsızdır Çocuğunuzun artık kendini rahatlatan noktayı bulduğunu ve ona keyif verdiğini kabul etmelisiniz Kontrol edilebilecek tek şey çocuğunuzun bunu nerede yaptığıdır Çocuğunuza mastürbasyonun doğal bir davranış olduğunu, fakat tıpkı burnumuzu temizlemek ya da tuvalet ihtiyacımızı gidermek gibi özel bir davranış olduğunu, bu nedenle de insanlar önünde yapamayacağını açık olarak ifade etmelisiniz Aksi halde tamamen görmezden gelirseniz çocuğunuza her yerde özgürce yapabileceği mesajını vermiş olursunuz

Çocuğunuzla yapacağınız bir diğer konuşma ise cinsel organlarıyla sürekli oynamanın mikrop kapmaya neden olabileceği olmalıdır Çocuğun vajina ve penisi, eller ve tırnaklar aracılığıyla mikrop kapabilir ya da idrar yapılan organ olması sebebiyle, eller aracılığıyla, vücudun mikrop kapma olasılığı vardır

Çocuğun ilgi çekme gereksinimi karşılayacak bir yaklaşım biçimi içine girmek son derece yararlı olacaktır Çocuğunuzun yaptığı hemen her olumlu davranışı fark edip ilgilenmek, olumlu olacaktır

Çocuğunuz ellerini cinsel organlarına götürdüğünde, “çek elini oradan, bir daha görmeyeyim” gibi ifadeler kullanmak yerine ellerini kullanacağı başka etkinliklere yönlendirmek yararlı olacaktır Örneğin “Bana bir bardak su verir misin?” veya “Hadi gel birlikte resim yapalım” diyerek ellerini kullanacağı başka etkinlikler yapmasını sağlayabilirsiniz

Evde kardeş var ise ve mastürbasyon yapan çocuğunuzdan küçükse (veya yeni doğmuşsa), bir nedende bu olabilir Eğer çocuğunuzu iyi gözlerseniz, küçük çocukla ilgilendiğiniz zamanlarda bu davranışın arttığını görebilirsiniz Bundan dolayı küçük kardeşin işlerini yaparken bir köşede yalnız kalmasını beklemek yerine ondan yardım isteyebilir, onu meşgul edebilirsiniz Böylece çocuğunuzla hem ilgilenmiş hem de kardeş kıskançlığını azaltmış olursunuz

Son olarak;
· Kardeşiyle onu karşılaştırmayın,
· Çocuğunuzun olumlu özelliklerini ön plana çıkarın,
· Çalışmalarını övgüyle karşılayın,
· Çocuğunuza olan sevginizi her zamankinden daha fazla hissettirin,
· Azarlama, tehdit etme, cezalandırma gibi davranışlardan uzak durun

Ne Zaman Bir Uzmana Başvurulmalıyım?

Bazen çocuklarda mastürbasyon çocuğun yaşadığı huzursuzluğun, mutsuzluğun göstergesi olabilir Eğer çocuğunuzun mastürbasyon yapması onun sosyal yaşamını etkiliyorsa ve yukarıda sözü edilen yöntemler işe yaramamışsa ve en önemlisi çocuğun ruh sağlığından endişe ediliyorsa mutlaka bir uzmanın yardımına başvurmak gerekir

ALINTI

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #8
Prof. Dr. Sinsi

Nedenini bilmek çok önemli

Benim dört yaşında bir erkek çocuğum var Oğlum son zamanlarda yastığa penisini sürtüyor Neden böyle yapıyor ve bu konuda ne yapmalıyız? AT/ Bursa

Anlaşılan çocuğunuz, mastürbasyon yapıyor Anne-babalar için çocuklarının mastürbasyon yaptığını görmek ve bunu kabullenmek güçtür Bu durum karşısında nasıl davranacaklarını bilemezler Ancak bu yaşlardaki çocuklarda bu tip davranışların görülmesi normaldir Mastürbasyon, çocukta cinsel gelişimin normal bir parçasıdır ve okul çağına yaklaştıkça bu davranış da kaybolacaktır O yüzden kızıp, azarlamak yerine odasında yapması konusunda yönlendirebilirsiniz ya da dikkatini başka yöne çekmesini sağlayabilirsiniz

YALNIZLIK MI ÇEKİYOR?
Ayrıca çocuğun ne sıklıkta mastürbasyon yaptığı da önemlidir Eğer çocuk aşırı bir şekilde ve uluorta mastürbasyon yapıyorsa, bunun altında yatan başka nedenler olabilir Çoğu zaman ilgi ve sevgi eksikliği, kardeş kıskançlığı ve yalnızlık gibi nedenler de çocukta davranış problemlerine yol açabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #9
Prof. Dr. Sinsi

benim de kızım henüz iki yaşındayken başladı bu fiile gecem gündüzüm karıştı, ağlamaktan haraboldum günlerce bir pedagog ve psikiyatra gittik fakat ne fayda bu bilimsel cevaplar için site yetkililerine teşekkür ederim fakat yetmiyor hiçbir anneye biliyorum mucize gibi birşey bekliyor ana yüreği gelecek ve toplum kaygıları yoruyor zihnini antalyada tevafuken bir lifeguide uzmanıyla tanıştımaynur brandstetter iki seansta çözdü o çözülemez sandığım düğümü birden unuttu sanki silindi zihninden allaha şükür hiç hatırlamıyor şimdi yardımı olursa eğer ne mutlu bana çünkü damdan düşenin halinden ancak damdan düşer anlarhabertürkün sitesinde hakkında bir yazı mevcut ilgilenenlere
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #10
Prof. Dr. Sinsi

Merhaba,

Özellikle erkek çocukların cinsel organlarına "hani pipi" ya da "bakayım pipiye" deyip dokunulması ,ellenmesi yaygın olan davranışlardır toplumumuzdaBu davranışların çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini,ilerleyen yaşlarda ne şekilde yönleneceğini öğrenmek istiyorumTeşekkürler

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #11
Prof. Dr. Sinsi

12 yaşında bir kızım var masturbasyon yaparak rahatlıyor ne ypmlyıyım ?
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #12
Prof. Dr. Sinsi

Bende suan 21 yasındayım 5-6 yaslarında bende odama gidip oyun oynama amaçlı mastürbasyonu yapıyordum ancak bu sadece bir oyundan ibaret gibi geliyorduZaten okula başlamayla bu alışkanlığımda kayboldu
Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Çocuğum Masturbasyon Yapıyor Ne Yapmalıyım

Eski 06-06-2015   #13
Kayıtsız
Icon7

Bu konuda hiç endişenelenmiyin doğanın kanunu ben 3 yaşımdan başladım masaların kenarına yüz üstü yatıb sürtünmeler annem hep kızarsı gittikce gizli yapıyordum 14 yaşına kadar şimdi kendimde evliyim 2 yaşımda oğlum var bana ilgi duyuyor dudaktan öpüyor cinsel orqanını bana sürtüyor ama ben hep bunu görmemezden geliyorum sinirlenmiyorum çünki bu ayıp diyil yani bu sizin düşündünüz yetişkin adamda yaptığı mastürbasyonlardan diyil nasıl kıdıklanma oluyo buda onlara öyle his veriyor sonra anlayacaklar umarım yardımçı olmuşum
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-02-2017   #14
Kayıtsız

a*ınızı açın amq
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-23-2017   #15
Kayıtsız
Iconsiritik

Benim kızımda yapıyor 11 yaşında odasında görünce tepki vermeden gidiyorum
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com