Füruzan - Parasız Yatılı

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Füruzan - Parasız Yatılı

Füruzan - Parasız Yatılı

Fürüzan Parasız Yatılı Hakkında - Füruzan Parasız Yatılı Özeti - Fürzan - Parasız Yatılı

- Sen çıkınca işin bitip, gene yürüyerek iner, Mısır Çarşısı'ndaki beğendiğimiz börekçi var ya, kanarya kuşları olan, orda öğle yemeğimizi yeriz N'olacak kırk yılda bir ziyafet Onun için Cağaloğlu'na yürüyerek gidip gelmekten yorulmayız, değil mi benim kızım? İstersek tatlı bile yeriz Köprü'den de eğlene güle döneriz
Anne-kız sabah kalabalığının arasında, yabancı, çabuk yürüyorlardı Annesi durmadan konuşuyordu Böyle konuşkanlığının olduğu geçmişteki tek günü, hastaneye hastabakıcı olarak aldıkları gündü
Çocuk o zamanlar üçüncü sınıftaydı Önlüğü ağarık bir kara olmuştu Kış basmıştı Bu, köşedeki kömürcüden kömür alma günlerinin başlamasıydı Mangal yakmayı öğrenmişti Kapıda ilk çırayı ateşleyip kömürleri dikine onların üzerine yerleştiriyordu Boruyu koyunca çıtırtılar başlıyor, küçük kıvılcımlar çevreye saçılıyordu Kömürler kızarıp ateş olmaya dönünce her şeyi -arka sırada oturmayı, Kızılay Kolu'ndan yemek yemeyi, ulusal bayramlarda şiir okumamayı- ilk yalazların maviliği bitene dek bekliyordu sokak kapısında Odalarına mangalı aldığında ürktüğü şeyler yok oluyor, eski ceviz masalarında -annesinin en onurlandığı eşyalarıydı- çalışmaya oturuyordu Mangalın o harlı halini çok seviyordu Annesi korları küllemenin gerektiğini, çünkü bununla ancak ertesi güne ısınacak ateşleri kalabileceğini söylerdi Külleri güzel, parlak korların üstüne kapayıp birini -en kızılını, en mavi olanını açıkta bırakırdı-, derslerinden ara verip mangala baktığında sıcacık duran tek kor, odanın sığınma olanağını artırırdı İşte o, "hastabakıcı olursun" dedikleri gün annesi kapıyı açıp girdiğinde birşey değişmişti Çünkü annesibilmediği, görmediği haller içindeydi Konuşmasıyla, dışarının arı havasıyle dolduruvermişti odayı
- Alıyorlar beni, bir iki güne kadar başlıyorum Başhemşireye çıktım, iriyarı bir kadın Bir bir sordu "Daha önce çalıştın mı? Kocan ne zaman öldü? Bu iş dur durak bilmez, fazla marifetli olmak lazım değil, çalışkan olmak gerek, yatak düzeltmeyi, tükürük hokkalarını dökmeyi, ördekleri temiz tutmayı becermek yeter Belki zamanla hastaların ateşini alacak kadarbaşarılı olursun Haftada iki gün izinli çıkarsın, pazar gecesi dönersin Çocuğun var mı? Bırakacak kimsen yok ha? Kendini yönetir, uslu diyorsun Ama küçükmüş, hiç sınıfta kalmadı mı? Aferin ona Genç güzel kadınsın Burada oluru olmazı bulunur Ciddi ol Birşey denirse senden bilirim Malum, kancık köpek kuyruk sallamadıkça hikayesi Boya filan da istemez Kendinden mi yanağının, dudağının rengi İşte bilmem artık Doktorlardan, şundan bundan yakınmak yok Bir işte kalıcı olmak isteyen başta gelenlerine uyar Uykun hafif mi?" Düşün bir iş bulduk artık İlk parayla bir çeki kömür alacağım Sana da lastik çizme Belki izinli geldiğim günler sinemaya bile gideriz, hiç belli olmaz İşimizi iyi yaptıktan sonra kim ne diyebilir? Çıkıp ev sahibine haber vermeliyiz Artık akşamları yoğurt alırken sokak kapısını hızlı çarpmasın Dedim ya biz çalıştıktan sonra Uykum da hafif Bölük pörçük uyumaya alıştım yıllardır
Annesi işe başlayınca onun ismi "bizim hastanedeki işimiz" oldu İlk evden ayrılacağı gece tahin helvası aldılar bakkaldan Peynirle tükenmez yaptılar, masalarına mavi çiçekli muşambalarını serdiler Bu muşamba eve babasının yaşadığı günlerdeki düzenden kalmış, ferahlığın, korkusuzluğun anısıydı Niçin babasını hep yaşayacak sanmışlardı? O da ölecek gibi görünmüyordu Öyle dürüst öyle kesin bir adamdı ki ölümün sinsiliği ona hiç gölge düşürmemişti Evine her gece ekmek alıp gelen bir erkeğin yokluğu, sessizlik olup yerleşmişti odalarına "Yaşlı da değildi", demişti annesi Hiç sekiz yaşında bir çocuk babasız kalır mı? Muşambalarını annesi gereksiz yere bir iki kez silmişti Tükenmez tabağındaki peynirlerin cızırtısı dinmemişti Tahin helvasının şekeri gevşemiş, pürüzleniyordu
Ev sahibiyle konuştum Hiç korkma, geceleri oda kapısını kapa sıkıca uyu O sabah namaza kalktığında seni, kapıyı vurup uyandıracak "Çocuktur", dedim "Çocuk uykusu doyumsuz olur, kalkamaz kendi kendine" Her sabah helvayla ekmek yersin Çay zaten sevmiyorsun Elim yanıyor,diyorsun Okuldan gelince mangalımızı yakar sıcacık oturursun Gece kapağı ört ateşe Ha benim kızım, sakın unutma Benim aklımı evde bırakma Sen akıllı kızsın Geceleri hiç korkma Dedim ya ev yalnız değil Sen korkak değilsindir Bak sana neler alacağımAğır hastalara özel yemek çıkarmış, onlardan kalan tavuklar falan olurmuş haşlanmış Sarıveririm pakete, gizli değil ha, zaten dökülüyormuş Ziyafet çekeriz kendimize
- Ben o yemekleri istemem anne Yalnız hani, "Ördekleri temiz tutmak lazım", demişti ya, o kadını, ördeklerini anlatırsın bana
Annesi susmuştu Tam dudaklarında duran birşeyleri söylemekten vazgeçiverip Gece yatağa girdiklerinde -beraber yatıyorlardı epeydir- yarınki derslerden birinin beden eğitimi olduğunu bile unutmuştu Oysa beden eğitimi dersine o katılmazdı Onun gibi katılmayanlarla, koridorlarda, hep açık kalmış alt kat muslukların sesini dinleyerek, gölgeli ışıksız camlardan kışı, kentin yapılarını seyrederlerdi
- Şort, lastik pabuç, soket çorap beyaz olacak Beyaz fanila bluz gerek İki tane olursa daha iyi Terleyince değişmel için Yürüyüşte 23 Nisan, 29 Ekim herkes çiçek gibi olmalı, düzenli, bakımlı Ben, yapamadık anlamam İstedikten sonra, istemek yeter Yardım kolundaki çocuklarımız için de düşündüklerimiz var tabii Ama bunu daha elzem giyim eşyalarına ayırmak kararındayız Önlükle katılacaklar Önlükler gıcır gıcır ütülü Kızlarda tafta kordela Temiz, tertemiz olmalı herkes Her Türk çocuğunun görevidir temiz olmak Ne diyorum size? Dişler hergün ovulmalı Kulaklarda sarı topak kirler görürsem ağrıdı, akıntı yaptı anlamam yersiniz cetveli
Alt kat muslukları hiç kapanmazdı nedense Ders aralarında öğrenciler muslukların başına doluşurdu Hepsi su içerlerdi Susayan da susamayan da İtişmek, suyun avuçtan süzülüp kol yenlerinden içeri girmesi, bahçede eğlenmenin gereği olan bağrışların başlangıcıydı Ders zili çalıncaya dek duyulmayan su sesleri, sınıflara girilince öne geçerdi
Annesinin sırtına sarılmıştı "Her dediğini yaparım anne, sen üzülme Zaten öğleleri okulda yemek yiyorum Aklın bende kalmasın" Annesi hiç kıpırdamamıştı Uyumadığı belliydi Bedeni rahat, gevşemiş değildi Annesinin ısıtan kokusunu duymak için iyice sokulmuştu sırtına Geceyi dinlemişti uzun süre Uyumak istemiyordu İlk kez gecenin uzunluğunu öğrenmeye başlamıştı
Sabah kalktığında kapı vuruluyordu Annesi yoktu Okul önlüğü, kalın iplik çorapları, yün hırkası düzenli iskemledeydi Dışardan vurulan kapının sesiyle uyandığını anlayınca kalkmış "Halida'nım teyze", diye seslenmişti Ev sahibi kadın helaya -aynı helayı kullanırlardı- kovayla su döküyordu Giyinip masanın başına oturmuştu Kış aydınlığı patiska perdelerden geçip köşeli, üşütücü yayılmıştı Okul çantasını alıp odadan çıkarken -hiçbirşey yememişti o sabah- gerisin geri dönüp iskemleye oturmuştu Sonra da sessiz ağlamaya başlamıştı
- Sen pekiyi ile bitirdin okulu İlkokulu yoksul bir çocuğun pekiyiyle bitirmesi kolay iş değil Parasız yatılı okullarına alıyorlarmış sizleri Öyle dediler bana Muhtarlıktan fakirlik ilmuhaberi çıkarırken tanımadığım bir kadın, "Ben de oğlumu zabit okuluna sokacağım ama kefil istediklerini, bir malı rehin göstermek lazım olduğunu söylediler, çaresizlendim hanımcığım", dedi Mal kim? Biz kim? Malımız olsa yüzsuyu döker miyiz el kapılarında? Bizim için olmaz öyle şey O kadın doğru bilmiyor Halkağıdını aldığım gibi çıktım Kimselere de danışmadım hiç Zabit okulları pahalıdırYok silahtı, yok zabit elbisesiydi di mi ya? Hem canım sormadım Gerekmez de Sen gir bugün imtihana, her sorduklarını çatır çatır bileceksin Gerçi binlerce öğrenci katılıyormuş, aralarından yüz elli kişiyi alıyorlarmış Gene de sen kazanacaksın, gör bak Benim akıllı uslu kızımsın İsterlerse öyle mal mülk gibi birşey, ben derim ki, ne gerek? Benim kızım kalmaz sınıfta Devlet masrafına ziyan vermez Bunları okulun müdürüne, böyle bir bir anlatırım Hemen anlar Hem canım o da bizim gibi bir insan "Benim kızım yıllardır yalnız uyanır sabahları" derim "Hiç şımardığı olmamıştır kimseye Bir gün bile çatırtısı duyulmamıştır", derim "Sanki o çocuk olmamıştır", derim
Yokuştan yukarı çıkarlarken sırt hamallarının yüklendiği kağıt topların üstüne doğru yağmur çiselemeye başladı Yumuşak bir haziran yağmuruydu Kızla annesi gecikmeden, karşıya geçmek için polisin arabaları durdurmasını bekliyorlardı Yağmurun yağışı hızlanmıştı Anne boynuna ipek eşarp takmıştı, çocuk saçını ıslatıp taşlı tokasıyla toplamıştı
- Korkuyor musun? Hiç konuştuğun yok sabahtan beri Hadi hadi Salıpazarı'ndan bu taşlı tokanın eşini alacağım sana Sonra bizi tayin edecekler Sen okulu bitirip öğretmen olunca, ben de çalışmam hastanede Beraber çıkar gideriz Koltuklar alırız Onlara çiçekli basma örtüler dikerim ben Bir de kabul günümüz olur Konukları ağırlamak için, eğer unutmadımsa, anasonlu galeta yaparım Masraf kapısı olmaz Belki, bir de küçük halı akırız Hasta pisliği dökmeden, koridorlarda koşuşturmaktan kurtulurum Hele o lizol kokusu yok mu, içini üşütüyor insanın Bir de hep ölümü düşünmek Şöyle bir dağın eteğinde olur gideceğimiz yer, benim kızım Herkes İstanbul'da kalalım dermiş Hepsini sordum bilenlere, öğrendim iyicene Hükümet tabi seni alır Biz İstanbul'u ne yapacağız Bize bir ev, kışın kömürlüğümüzde odun-kömür gerek Bir de mutfağımız olur değil mi? Eğer kefil falan derlerse, demezler ya, o kadının uydurması, oğluna güvenmemesi Sormadım ordan burdan o işi Sade sen öğretmen olunca n'olacak, onları öğrendim Biz nereye tayin çıkarsa gideriz, di mi?
- Bu okulu kazanacakların hepsi de benim gibi yoksul çocukları mı, anne? Onu da öğrendin mi?
- Öyle ya yoksul çocukları ki, parasız yatılı için imtihan oluyorlar
- Öyleyse ben burayı kazanırım Üzülme Sınavı pekiyiyle bitiririm Artık burda, arkadaşlarım olur Haftada iki gün sen hastaneden, ben okuldan çıkıp eve döneriz Sana da konuk günlerinde bakkal bisküvisi alırım
Sınavların yapıldığı okul karşı yöne düşüyordu Yeniden geçtiler caddeyi, ürke ürke Ara sokaktan yürüdüler Yüksek bir duvarın yanındaki kapıda durdular Okulun öğrenci giriş kapısıydı bu İçerden uğultular geliyordu Yağmur taş duvarların arasından çıkan aykırı yeşillikleri patlatmıştı
- Bizden de erken gelenler olmuş Geç meç kalmış olmayalım?
Hademe giyimli bir kadın onlara doğru yürüdü, taşlı yoldan Bezgin, alışık bakışlarıyle, anne-kızın üstünden dışarda bir şeye bakıyordu
Anne, saygılı sordu:
- Geciktik mi acaba? Çocukların çoğu gelmiş
Hademe kadın ilgisiz,
- Parasız yatılı imtihanların çocukları hep erken gelir Hiç gecikmezler
Çocuk annesinden ayrıldı Kıyısı duvarlı taş yolda yürümeye başladı Hademe kadın, görmedikleri bir iskemleyi görmedikleri bir çatının oraya çekip oturmuş, yün örmeye başlamıştı
Çocuk dönemeçte arkasına baktı Dış kapıda annesi yağmurun altında gülümseyerek duruyordu

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Füruzan - Parasız Yatılı

Eski 07-23-2015   #2
Ebrar
Icon5

Ördekleri temiz tutmak derken sizce neyi kastediyor ? Bunu açıklanabilir mısınız ?
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-23-2015   #3
Şengül Şirin

ördek erkek hastaların idrarlarını yaptıkları idrar kabı

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com