Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kanunu, torricelli

Torricelli Kanunu

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Torricelli Kanunu

Torricelli kanunu

Torricelli kanunu, İtalyan bilim adamı Evangelista Torricelli'nin 1643 yılında deneyleri sonucunda bulduğu akışkanlar dinamiğine ilişkin bir teoremdir

Torricelli kanunu, havanın ağırlığı olduğu ve atmosfer tabakasının üzerimizde bir basınç oluşturduğunu belirtir Torricelli'nin cıva deneyi, bu basıncın 76 cm yüksekliğinde bir cıva sütununu dengeleyebildiğini göstermiştir

Torricelli Deneyinin Yapımı

-1 m uzunluğundaki cam boruya cıva doldurulmuştur

-Borunun kapağı kapatılmış ve boru ters çevrilip cıva dolu bir kaba(çanağa) doldurulmuştur

-Cam borunun ağzı açılmıştır

-Bir miktar boşalan cıva 76 cm seviyesinde dengelenmiştir

Cıvanın Boşalmama Sebepleri

Cıva ağırlığı nedeniyle bulunduğu borunun tabanına basınç uygulamış ve açık hava basıncı tarafından itilmiştir

Cıvanın Yüksekliğini Etkileyen Faktörler

1-Sıcaklık arttıkça maddelerin hacmi artar ve öz kütlesi azalır Öz kütle azaldığı için (ağırlık azalır ve) cıva yüksekliği artar

2-Deniz kenarından yüksekte yapılırsa açık hava basıncı azalacağı için cıva yüksekliği azalır

3-Borunun üst kısmında hava varsa borudaki cıvaya basınç uygular ve cıva yüksekliği azalır

4-Öz kütlesi cıvadan daha küçük olan sıvı kullanılırsa (sıvının ağırlığı azalacağı için) borudaki sıvı yüksekliği artar

5-Deney nemli ortam yapılırsa hava moleküllerinin ağırlığı artacağı için açık hava basıncı artacağından cıva yüksekliği artar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com