Tam Gün'de Esneme Olasılığı

Eski 10-06-2011   #1
Şengül Şirin

Tam Gün'de Esneme Olasılığı

Tam Gün'de esneme olasılığı

Tam Gün Yasası'yla birlikte üniversite hastanelerinde baş gösteren aksamaları aşmak için Sağlık Bakanlığı ile YÖK tıp fakültelerine kadro verilmesi konusunda uzlaşmaya varırken, YÖK'ün öğretim üyelerinin hem üniversitede hem de dışarıda çalışmasına olanak sağlayan ara bir formül üzerinde çalıştığı belirtildi
Mahmut Lıcalı

YÖK Başkanı Prof Dr Yusuf Ziya Özcan başkanlığındaki YÖK heyetinin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı önceki gün yaptığı ziyarette, Tam Gün Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte üniversite hastanelerinde yaşanan sıkıntılar ele alındı Görüşmede, başta büyük kentlerdeki üniversite hastaneleri olmak üzere tıp fakültelerinde eğitim ve tedavi hizmetlerinde aksayan konular değerlendirildi Bazı YÖK üyeleri, düzenlemeyle birlikte tıp fakültesinden ayrılan bazı öğretim üyeleri nedeniyle tıp fakültelerinde eğitim ve araştırma konularında aksamalar yaşandığını; hastaların ameliyat ve tedavilerine ilişkin daha önce yapılan programın büyük ölçüde geçersiz hale geldiği eleştirisinde bulundu YÖK üyeleri, bu konuda bir planlama yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti

Mesai formülü gündemde

Edinilen bilgiye göre, YÖK’ün Tam Gün Yasası kapsamında öğretim üyelerinin kısmen üniversite dışında da çalışmasına olanak sağlayacak yeni bir öneri hazırladığı belirtildi Buna göre, öğretim üyeleri üniversitede belli bir sayıdaki hastaya bakıp üniversite hastanesindeki mesaisini tamamladıktan sonra, özel muayenede de belli bir sayıdaki hastaya bakmasına imkan verilecek YÖK’ün henüz netleşmeyen önerisine göre, öğretim üyeleri böylece gün içinde mesailerini üniversitelerde harcayarak hastalarla ilgilenecek, hem de üniversite dışında özel olarak hastalara bakma olanağı bulacak YÖK’ün önerilerini yazılı olarak birkaç gün içerisinde Sağlık Bakanlığı’na ileteceği belirtilirken, yaşanan sıkıntıların ardından Sağlık Bakanlığı’nın da böyle bir ara formüle sıcak baktığı belirtiliyor

Hastanalere kadro verilecek

Görüşmede, Tam Gün Yasası’yla birlikte tıp fakültelerinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için YÖK’ün öncelikli olarak aksamaların yaşandığı tıp fakültelerine kadro verilmesi konusunda uzlaşmaya varıldı Buna göre başta büyük kentlerdeki üniversite hastaneleri olmak üzere hizmetlerde aksama yaşanan tıp fakültelerine kadro verilerek eğitim, muayene ve tedavi hizmetlerinin devamlılığı sağlanacak Kadrolarda öğretim üyelerinin istifa ettiği ya da üniversite dışında çalışmayı tercih ettiği tıp fakültelerine öncelik verilecek

Öğretim üyesi ihtiyacı planlanacak

Edinilen bilgiye göre, tedavi ve muayene hizmetlerinde devamlığı sağlamak için kısa vadede uygulanacak kadro tahsisinin yanı sıra eğitim-öğretim faaliyetlerinde niteliğin ve bütünlüğün sağlanması için de Sağlık Bakanlığı ile YÖK işbirliği yapacak Bu kapsamda öğretim üyesi ihtiyacına yönelik planlama yapılarak, bu plan çerçevesinde çalışma yapılacak Öte yandan Sağlık Bakanlığı ve YÖK tarafından uzun vadede tıp fakültelerine yönelik öğretim üyesi yetiştirme programlarının açılabileceği de ifade ediliyor
Cumhuriyet Ankara Büro-

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com