Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cetvel, demektir, denir, neye, periyodik

Periyodik Cetvel Ne Demektir - Periyodik Cetvel Neye Denir?

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Periyodik Cetvel Ne Demektir
Periyodik Cetvel Nedir

Periyodik Cetvel Ne Demektir

Eskiden beri bilim adamları bazı elementlerin benzer özellikler göstermeleri nedeniyle,bunları gruplandırmanın uygun olacağı düşüncesiyle bir çok çalışmalar yapmışlardır1896 yılında Mendelyef adlı Rus bilgin o gün bilinen 60 elementi kütle numaralarının artışına göre sıraladıMendeleev'in periyodik sınıflandırması,o zaman için gerçeğe daha uygun olduğundan uzun süre değerini kaybetmeden kullanıldı

Ancak bugün elementlerin kimyasal özelliklerinin kütle numaralarının değil,atom numaralarının periyodik bir fonksiyonu olduğu anlaşılmıştırBöylece elementleri özellikleri benzer(değerlik elektron sayıları aynı )olanlar alt alt gelecek şekilde atom numaralarının artışına göre dizilerek modern periyodik cetvel elde edilmiştir

Periyodik cetveldeki yatay sıralara periyot ,düşey sütunlara ise grup adı verilirPeriyodik cetvelde 7 periyot 16 grup vardırBu gruplardan 8 tanesi A 8 tanesi B grubudur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com