Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
etnik, kitabının, kökenleri, türklerin, özeti

Türklerin Etnik Kökenleri Kitabının Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türklerin Etnik Kökenleri Kitabının Özeti

Türklerin Etnik Kökenleri

İlkokulda ya da ortaokulda aldığımız, ezbere dayalı tarih eğitimi ne yazık ki çok kısa sürede zihnimizden uçup gitti Geride kalanlar ise; “Çok şanlı bir tarihimizin olduğu”, “Bir Türkün dünyaya bedel olduğu”, “İlk Türklerin çok cesur, çok güçlü, savaşçı, törelerine bağlı kahramanlar oldukları”, “Malazgirt'le Anadolu'nun kapılarının bizlere açıldığı”, “Viyana kapılarına kadar dayandığımız” ya da Osmanlı tarihinden birkaç küçük anekdotla kısıtlı Oysa bir insanın tarihini, kültürünü, dilini ve etnik kökenlerini bilmesi, kimliğinin de farkına varması demektir Tarihimize ve köklerimize sahip çıkmak ırkçılık değildir Tarih bilinci, kişinin ülkesinde ve dünya genelinde yaşananları anlamasında olmazsa olmazıdır

Bu kitapta, içinde farklı etnik kimliklere sahip birçok grubu barındıran 70 milyonluk Türkiye Cumhuriyetinin etnik kökenleri, binlerce yıl öncesinden başlanarak ele alınmış ve Orta Asya bozkırlarından yola çıkıp Avrupa'nın en uzak köşelerine kadar ulaşan Türklerin binlerce yıllık tarihleri ve bugüne nasıl geldikleri incelenmiştir

Ancak Türklerin etnik kökenleriyle ilgili olarak yapılan bu çalışma “soya dayalı bir etnik kimliğe” vurgu yapmaktan ziyade, tarihsel kökenleri ve ortak kültürü, Türkleri bir millet olarak birleştiren değerleri tanımak amacını taşımaktadır Anlatılanlar bir “ırk tarihi” değil, dünya tarihine ismini yazdırmış olan Türk milletinin doğuşunun tarihidir

Yazar : Sema Gül

Yayınevi : Nokta Yayınları

Sayfa Sayısı : 200

Etiket Fiyatı : 12,00 YTL

Basım Tarihi : Aralık 2006

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com