Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Bunları Biliyor Musunuz ?

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
beşparmak, dağlarına, tank, tırmanan

Beşparmak Dağlarına Tırmanan Tank

Eski 03-29-2009   #1
KRDNZ
icon109

Beşparmak Dağlarına Tırmanan Tank

Dünya Savaş Tarihi’ne “örnek olay” tanımlamasıyla geçmiş bir tankın,hiçbir yolu ve geçidi olmayan,tümüyle kayalık tepelerden oluşan yüksek bir dağın tepesine çıkarılması olayı,2 Ağustos 1974 tarihinde,Kıbrıs Barış Harekatı sırasında, Onbaşı Gürler Erdağ,Er Abdulkadir Kurt ve Er Recep Doğanyiğit adlı üç Mehmetçik tarafından gerçekleştirilmişti

Kimselerin çıkamayacağını bildikleri Beşparmak Dağları’nın en üst noktasını kendilerine siper seçerek,dağın eteklerindeki Türk birliklerine bomba yağdıran Rum askerlerinin ateşini,bu üç Mehmetçik’in çıkardıkları tankın açtığı ateş söndürebilmiştiRum askerlerin ateşi söndürüldükten sonra Türk birlikleri Beşparmak Dağları’ndan daha kolaylıkla geçebilmişler,Kıbrıs’ın iç kesimlerine daha kısa sürede gidebilmişlerdi

Tank Birliği Komutanı Mahmut Şanlıtürk,bir tankın Beşparmak Dağları’nın tepesine çıktığını duyunca bu habere önce inanamamış,belirtilen yere daha sonra kendi çıkınca,inanılmaz olayla karşılaşmıştıDağın en yüksek noktasında birliğinin tonlarca ağırlıkta tanklarından biri duruyor,yanında da üç Mehmetçik hazırol konumunda,komutanları karşısında selam duruyordu

Yalnızca hayretini gidermek için sordu komutan:
-Evladım,bu tankı buraya nasıl çıkardınız?
Üç askerin en kıdemlisi olan Onbaşı Gürler Erdağ yanıt verdi:
-Komutanım,o anda gözlerimin önünde engelsiz,dümdüz bir yol göründüRumlar kaçıyordu;ben de ateş ede ede onları kovalıyordumKovaladım,kovaladım,sonra baktım,buraya değin gelmişiz

Komutan Mahmut Şanlıtürk,yerine getirilmesinin olanaksız olduğunu bile bile,Onbaşı Gürler Erdağ’a emretti:
-Hadi şimdi imdir bakalım o tankı
Onbaşı Gürler Erdağ,çevresindeki kayalıklara baktı ve şunları söyledi:
-Yol yok ki çevrede,komutanımHangi yoldan indireyim?
Komutan gülmesini belli etmemeye çalışarak sesini yine yükseltti:
-Buraya hangi yoldan çıkarttıysan,yine aynı yoldan aşağıya indir
Onbaşı etrafına,sağına soluna bakındı:
-O yolu görmeden nasıl indireyim komutanım?
Komutan yine dudaklarını ısırarak konuştu:
-Bir gün önce koskoca tankın geçebildiği koskoca yol,bir gün içinde yok mu oldu evladım?Hani nerede bu tankı çıkardığınız yol?
Onbaşı,yaşamındaki en kutsal varlıklar üstüne yemin üstüne yemin ettiSonra dayanamadı,komutanının eline sarıldı,öpmeye başladı:
-Allah’ım,Peygamberim üzerine yemin ederim ki,dün burada koskoca ve dümdüz bir yol vardı komutanımHem böyle bir yol olmasaydı,nasıl çıkarabilirdik bu tankı buraya?

Komutan fazla üstelemedi:
-Hadi üçünüz de benimle aşağı gelin şimdiDağın eteğinde benim jip bekliyorBineriz,hep beraber döneriz birliğe

Ortada,ortada değil,tepede,bir gün önce yazılmış bir destan vardıO destanın kanıtı ise,işte şimdi dağın tepesinde,karşılarındaydı
Komutan,onbaşı ve iki er,başlarını zaman zaman arkalarına çevirip,dağın tepesinde bıraktıkları tanka bakarak yürüyorlardı dağdan aşağı

Yolunuz Kıbrıs’a uzanırsa yarım gününüzü ayırın,Beşparmak Dağları’nın tepesindeki bu kahraman tankın kalıntısının bulunduğu yere gidin,bir kez daha kabartın göğsünüzü
Orada bir de,üzerinde şunlar yazılı bir levha göreceksiniz:
“Bu tank,Türk’e has atılganlık ve cüretkarlığın anıtlaşmış bir örneği ve simgesidir
2 Ağustos 1974 günü yapılan Lapta Muharebeleri’nde düşmanı,yan ve gerisinden vurmak için görevlendirilen Özel Kuvvete mensup bu tank,sarp ve yalçın araziyi aşarak görevini yerine getirmiş,fakat düşmanın ateşi ile ağır hasara uğrayarak ve yanarak burada kalmıştır
Tank K:Mahmut Şanlıtürk
Tank Mürettebatı:OnbGürler Erdağ,ErAbdülkadir Kurt,ErRecep Doğanyiğit

Yazar:Mesut Günsev(Deniz Piyade Subayı olarak 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda adaya ilk çıkan birlikte yer aldıDaha sonra halkla ilişkiler konusunda uzmanlaştıKıbrıs’ta televizyon haberciliği yapmakta ve Girne ve Lefkoşa üniversitelerinde Gazetecilik ve Halkla İlişkiler dersleri vermektedirYayınlanmış üç de kitabı bulunmaktadır)

Bütün Dünya,Kasım 2008

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com