Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
efsanesi, kanlı, mağara, şanlıurfa

Şanlıurfa Kanlı Mağara Efsanesi

Eski 08-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kanlı Mağara Efsanesi

Eskiden Urfa sira gecelerini renklendiren motiflerden biri de 6c, yani bahse girmekmis genellikle gencler kuvvet ve cesaret isteyen islerde babih tutarlarmis Tabi bir de ortaya odul konulurmus

Yine bir sira gecesinde gecenin ilerleyen saatlerinde gencler kendi aralannda bahse girmisler sehrin yerlesim yerinin disinda kalan gundiz bile karanliken

ici go-riinmeyen Magaralara, geceleri kimse girmeye hatta bunlan oninden gecmeye cesaret edemezmis sira gecesinde otu-ran gencler, birbirlerinin cesaretlerini olcmek icin sehrin disinda ve daglarin icinde yer alan magaralara kim girebilir diye iddiaya tutusmuslar iclerinden biri kendine guvenerek ben istediginiz magaraya giderim demis iddiaya gore sehrin disinda ve simdiye kadar kimsenin icine gulnduz bile gire-medigi bir magaraya gidip bir kazik cakip gelecekmis

Iddiaya tutusan gene kalkip gitmis Buyuk bir cesaretle magaraya girmis Urfa'da eskiden erkekler beyaz kumastan olusan zubun (entari/fistan) giyerlermis iddiaya tutusan bu cesur gene, Magaranin icine girmis, yaninda getirdigi tahta-dan kazigi oturup yere cakmaya bajlamis Karanliktan dolayi sagini solunu gormediginden fistam da kazikla birlikte cakmis isini bitirip kalkmak istediginde entarisi kazikla bir*likte yere cakildigindan yerinden kalkamamis
Kendisini cin-ler periler tutuyor sanarak saga sola cirpinmis durmus Beni birakin, beni birakin, diye feryat figan etmis Beni, diye di-ye cirpinarak magaranin duvarina ellerini kafasini vurmus Oracikta korkudan olmis

Sabaha dogru gencin gelmedigini goren arkadaslar merak edip kalkip magaraya varmislar Bakmislar ki arkadaslari yer-de kanlar icinde cansiz yatiyor Fistanin bir ucu da kazik*la birlikte yere cakilmis

Qrpmirken magaranm duvarlanna ellerini can havliyle surdugunden ellerindeki kan izi duvar-lara cikmis Boylece o magaranm adi
Kanli Magara diye amlmis

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com