Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
tereus

Tereus

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tereus

Tereus Nedir - Tereus Anlamı - Yunan Mitolojisi - Tereus Hakkında

Mitolojide Tereus (Τηρεύς) Trakya kralıdır Ares'in oğlu Tereus, Procne ile evlidir ve Itys adında bir oğlu vardır

Tereus karısının kız kardeşi Atina prensesi Philomela'yı arzulamaktadır Tereus birgün Philomela’yı onunla birlikte olmaya zorlar ve bunu kimseye anlatmaması için onun dilini keser Tereus karısına kız kardeşinin öldüğünü söyler Ancak Philomela Tereus’un suçunu anlatan bir dokuma dokuyarak bunu gizlice Procne'ye gönderir Kocasının suçunu öğrenen Procne intikam için oğulları Itys’i öldürür ve yemek olarak kocasına sunar Tereus oğlunun başını tabakta görünce kız kardeşleri öldürmek için kılıcına sarılır ancak Tanrılar Tereus’u ibibik kuşuna, Procne’yi bülbüle ve Philomela’yı kırlangıça çevirir Bülbül olan Procne sürekli cıvıldıyarak oğlunu kaybedişini anlatır Kırlangıç olan Philomela ise dili olmadığı için cıvıldıyamaz

Bu efsane Ovidius Metamorfoz adlı kitabının altıncı cildinde anlatılmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com