Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Aşk & Sevgi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlamı, aşk, edebi, manevi, teknik, veanlamı

Aşk! Edebi Teknik ve Manevi Anlamı!

Eski 11-03-2012   #1
Alem-i Sır
icon111

AŞK!

Selâmlar! Birazda ben açmak istedim (AŞK’I) şöyle ki; kelime olarak açıklayacağım ve kelimeyi hem düz

ve hem de tersten yazacağım ve buyurun bir katkım olsun!

AŞK=KŞA

Şimdi AŞK’I herkes bir şekilde yorumluyor ve inanın çok güzel oluyor ve çok tatlı! Bir de ben düşündüm

ve dedim ki; bu AŞK kelimesinin tersinden yorumunu yapsak nasıl olur İşte şu şekil oluyor ve ancak bu

kadarını ben yapabildim size sunuyorum: AŞK=KŞA - yani K harfinin (KE) okunuşunu buldum ve anlamı

da şöyle çıktı:
(KE = Gibi mânasındadır (Arapça teşbih edâtı) Kelimenin başına getirilir
Meselâ: (Kezâlike: Bunun gibi) * Harfin ve kelimenin sonuna gelirse sen zamiri yerindedir
Meselâ (Kitâbü-ke: Senin kitabın)
KE = f Farsçada küçültme edatıdır Kelimelerin sonlarına gelir
(Meselâ: "Merdüm: Adam; merdümek: Adamcağız" gibi)

* * * *

Birde; ŞA'yı (AŞK tan aldığım tersine okunuşundaki, ŞA hecesi olarak bir kelime buldum ve oda şu çıktı:
ŞA - ŞA'= Yıldıramak, parıldamak * Uzun ve yeynicek olmak

ŞA - ŞAA= Parlama Zahirî parlak görünüş * *(Bir şeyi birbirine katıp karıştırmak)**

* * * *

Benim en çok dikkatimi çeken de, şu cümlesi oldu: **(Bir şeyi birbirine katıp karıştırmak)** demek oluyor

ki; (KE) den de alıp (ŞA) ile anlamlarından bir cümle kurar isek şunu ben ancak yapabildim en hoş olanı:

**''Birbirine katıp karıştıracağız''** buda demek oluyor ki, **(İki Gönül’ü Birbirine Katıp Karıştıracağız)

** ve onlarda ÂŞIK olacak ve AŞK'I yaşayacaklar!

* * * *

Selâm ve saygı dolu sevgilerimle, kabul buyurun Ancak bunu yapabildim ve daha iyisini beklerim, tüm

gönülden dileklerimle! Eğer bir nebze olsun beğenildi isem ne mutlu bana, sizlerde kalın sağlıcakla!

* * * *

Manevi Anlamı:

Aşkın sadece sahibi olan Allah'a âşık olmak, yani Allah'ı her şeye rağmen sevmek ve ona bağlı olup inanmak Âşık olan, aşkına karşı hiç ama hiç bir yanlış ve kabahat yapmaz, yapamaz ve yapmamalıdır Öfff! offf! Vb… şeyler dahi şeyler söyleyemez Söylediği veya hissettiği an aşk bozulur ve zaten de yoktur

Dünyada "AŞK" aynı "Yaratmak" yani, fizik kanununa göre; "Hiç bir şey yoktan var edilemez ve vardan yok edilemez" olduğu halde bizler başarılı ve değerli olan yaptığımız çok şeye "Yaratmak" adını veriyoruz hemen İşte "AŞK" kelimesini de, sevdiğimiz veya çok hoşlanıp elde etmek istediğimiz ve beğendiğimiz zaman, hemen âşık olduk diyoruz Hâlbuki âşık olan âşığın sonu gelmiştir dünyevi olarak, yani yaşamı biter Çünkü hiç bir insanoğlu, hiç bir insanoğluna bir hata veya yanlış yapmadım diyemez ve yapmamış olamaz Ama âşık ise aşkına bir hata dahi yapmamış olması lazımdır Çünkü aşk hata kabul etmez!

Şu dünyadaki milyarlarca insanoğlu içerisinde bu hatasız ve yanlışsız kuralları gerçekleştirip, âşık olan kaç kişi vardır!
Aşk; dünyada sevgi ile yapılan bir ön çalışmadır Bu zor ve derin anlamlı ve sahibinin Allah olduğu, üstün ama en üstün hiç bir hata kabul etmeyen sedvginin sınavını kaç kişi geçebilir!
Yazarı:

Alem-i Sır

dan, sizlere sunulur!

* * *
…aşk ile dönelim!

Sevgiden doğan, ey aşk!
Gönül, daima sana muhtaç
Sensiz yaşayamaz, kalır aç
Aşk ile gönül kapısını aç

Dünya, aşkıyla döner durur
Ay ise, etrafında durur
Âlemde, nerde olsan bulur
Aşksız, hayat nasıl olur!

Al aşkı âlem-i gönlüne
Haşr-ı neşir ol, aşkın ile
Aşk ile deveran eyle
Zamana uy, akıp git sende

Zaman bu, akıp gider
İçinde olanı, sürükler
Sevgi, aşkı körükler
Aşk ise, gönülde yereyler!

Alem-i Sır der; aşk eyleyelim
Gönüllerde, yer eyleyelim
Onunla yanıp, onunla sönelim
Aşkın huzuruna, aşk ile dönelim!

Alem-i Sır

* * *
Haşr: (Haşir) Toplanmak, bir yere birikmek
Toplama, cem’etmek Kıyametten sonra bütün
insanların bir yere toplanmaları
Allahın, ölüleri diriltip mahşere çıkarması Kıyamet
Neşir: Dağıtma, yayma, herkese duyurma
Deveran: Dönüş, dolaşmak Tedavül
Yerinde durmamak Devretmek
Mihver: Dünyanın kuzey ve güney kutbu arasından
geçtiği farz olunan hat, dönen bir şeyin ortasından
geçen mil Düzgün geometrik şekilleri iki eşit kısma
ayıran doğru çizgi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com