Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular > Dualar

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adem, aleyhisselam’in, duasi, tevbe

Âdem Aleyhisselâm’İn Tevbe Duâsi

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bilindiği üzere, Âdem Aleyhisselâm’ın yeryüzüne inip insan nesline menşe’ olması lâzım geliyordu Bunun için de Cennet’te bir zelle işlemeli, bu yüzden de Cennet’ten çıkarılıp yeryüzüne inmeliydi Ta ki yeryüzünde yeni bir neslin çoğalıp yayılmasına sebeb olsun Bu sebeble yemesi haram olan buğday tanelerinden yedi, Cennet’ten çıkarılıp yeryüzüne indirilmesine sebeb olan suçu işledi
İnsanlığın babası ve İlk Peygamberi Âdem Aleyhisselâm yeryüzüne indirilmesine sebeb olan bu yanılmasından dolayı çok üzüldü, derin bir inilti halinde tevbeler etti, pişmanlıklar duydu, Rabbimiz de O’nun bu gönülden yaptığı tevbesini kabûl buyurup insanlığın ilk babası olmasıyla bırakmadı, ilk Peygamber olma izzetini de ikrâm etti Kitaplarımız, Âdem Aleyhisselâm’ın tevbe duâsını açık ve net olarak naklederler Şöyle tevbe, istiğfarda bulunmuş insanlığın babası:

“Sübhânekellahümme ve bi-hamdike Amiltü sû’en ve zalemtü nefsî Fağfir lî, inneke hayru’l-gafirîn
Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke ve bi-hamdike Amiltü sû’en ve zalemtü nefsî, fe’rhamnî, inneke ente erhamurrâhimîn Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke ve bihamdike Amiltü sû’en ve zalemtü nefsî Fe-tüb aleyye İnneke ente’t-Tevvâbürrahîm
“Ey Rabbim! Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ve takdis ederim Allah’ım! Bütün hamdler, şükürler sana mahsustur Böyle olmasına rağmen ben hamd ve şükürde kusur ettim, nefsime tâbi oldum, kötü iş işledim Kendime zulmettim Sen beni mağfiret et Çünkü sen afvedenlerin en hayırlısısın Rabbim! Senden başka ilâh yoktur Seni bütün varlığımla noksan sıfatlardan tenzih ve takdis ederim Bütün hamd ve şükürler sana mahsustur Ben kötü iş işledim, nefsime zulmettim Sen bana merhamet et Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın Rabbim! Senden başka Allah yoktur Bütün hamd ve senâlar sana gider, sana gitmesi de şart ve lâyıktır Ben kötü işler yaptım, nefsime zulmettim Sen benim tevbemi kabûl eyle Muhakkak olan şudur ki, senden başka tevbe kabûl eden yoktur ve sen bu hususta da merhametlilerin merhametlisisin

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-24-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Selam

Allah (cc) razı olsun Kardeş Tevbe önemli farklardan biri olarak söylenir İblis ile Adem Aleyhisselam hakkın da bir çok farkı Peygamberler haber vermiş alimler yazmış bize ulaştırmış ve o farklardan biri de TEVBE denir İblis hatasını bilmedi edepsizliğinde diretti ve lanetlendi (rahmetten kovuldu) Adem Aleyhisselam ise TEVBE etti Yaptığı yanlışı bildi ve bundan geri döndü Allahu Teâla dan af diledi Ebedi lanetlenmekten bu şekil de Allah (cc) onu korudu

Paylaşım için sağol Allah (cc) kötülüklerden haramlardan bizleri korusun velev ki hatamız olmuş ola, ondan da tevbe etmeyi nasip buyursun İnşa

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com