Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler > Pratik Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
tanımı, yönetiminin

Ev Yönetiminin Tanımı

Eski 10-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ev Yönetiminin Tanımı

Ev Yönetiminin Tanımı

Ev yönetimi, tanım olarak genel yönetim tanımı ile benzerlik gösterir Genel olarak ev yönetimi; sahip olunan kaynakları kullanarak aile amaçlarının gerçekleştirilmesi amacı ile düzenlenen faaliyetlerdir Ev yönetimi, genel yönetim biliminin ilke ve yöntemlerinden yararlanır Örneğin; yönetim süreçleri, yöneticinin görev, yetki ve sorumlulukları, yönetimde insan ilişkileri vb

Bilindiği gibi, ev sadece maddi unsurlardan ibaret değildir Ev, içinde barındırdığı bireylerle ve eşyalarla bir bütündür Ev yönetimi bu bütünü amaçlar Dünya da her ev tektir ve kendine özgüdür, denir Bu özellikleri ile ev yönetiminin amaçları toplumdan topluma, aileden aileye değişebilir

Ancak, herkes için geçerli ola cağı düşünülen genel amaçlar şunlardır:

- Aile bireylerine, sağlıklı, üretken, yaratıcı, başarılı ve mutlu bir ev ve aile ortamı sağlamada gerekli bilgi ve becerileri kazandırmak,

- Ailede sorumluluktan benimseme, işbirliği ve yardımlaşma anlayışını geliştirmek,

- Ailenin yaşam koşullarını iyileştirme, yaşama standardına ulaşmada gerekli yönetimsel bilgi ve becerileri geliştirmek,

- Aile kaynaklarının önemini, verimli kullanma ilkelerini ve yollarını kavratmak,

- Ailenin ekonomik güvenliği için gelirin planlanması, kullanılması, artırım, yatırım vb konularda bilgi, beceri ve alışkanlıkların kazanılmasını sağlamak,

- Aile bireylerinin, gelişim özellikleri çerçevesinde, ihtiyaçlarının dengeli bir şekilde karşılanabilmesi için gerekli bilgi ve beceriyi geliştirmek,

- Çeşitli kültürel değerleri, farklı yaşam biçimlerini tanıma, kendi aile yapısının özelliklerini gözlemleme ve benimsediği değerler çerçevesinde kendi yaşam felsefesini oluşturabilmesi için ailelere rehberlik yapmak

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com