Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
mutlu, tamirci

MutLu Tamirci

Eski 01-13-2010   #1
KRDNZ

MutLu Tamirci

Bir kundura tamircisi, günde bir-iki ayakkabı tamir ederek günlük ihtiyacını karşıladıktan sonra, şarkı, türkü söyleyerek vaktini geçirirmiş
Bunu bir de zengin komşusu varmış Zengin olduğu kadar da huzursuzmuş Her gün üzüntülü, kederli evine döner, bir lokma ekmeği bile rahat yiyemezmiş Komşusu olan kundura tamircisinin her gün neşeli işine gidip gelmesine ve şarkı türkü söyleyerek hayat sürdürmesine bir türlü akıl erdiremiyormuş
Bir gün kundura tamircisini ziyaret edip sormuş: “Anlat bakalım nasıl oluyor da bu kadar neşeli olabiliyorsun? Bunun sırrı nedir? Yıllık kazancın ne kadardır? Tamirci cevap vermiş: “Bir yılda, bir ayda, bir haftada ne kadar kazandığımı hesaplamak için kafamı yormam Günlük ekmek paramı kazandım mı evime gider, çoluk çocuğumla yer,içer, türkü söylerim,” demiş Zengin, tamircinin söylediklerinden çok hoşlanmış: “Al şu paraları, ye, iç, daha fazla türkü söyle” diyerek tamirciye bin altın vermiş
Tamirci, bu kadar çok parayı ömründe görmediği için, büyük bir hazineye sahip olduğunu zannetmiş Paraları daha çok arttırmak düşüncesiyle onları bir yere gömmüş Bundan sonra gece-gündüz dememiş, çalışmış Ne türkü söyleyebilmiş, ne de neşesi kalmış
Aradan uzunca bir zaman geçmiş Üzüntüsünün gittikçe arttığını fark etmiş, bu duruma daha fazla tahammül edemeyeceğini anlamış Paraları gömdüğü yerden alarak doğruca zenginin evine gitmiş: Al şu bin altınını, ver benim türkümü, neşemi,”demiş Paraları, zenginin önüne bırakmış Zengin sormuş: “Hayrola! Ne oldu,” demiş Adam cevap vermiş: “Ne olacak Paraları sanki bana düşmanlık için vermişsin Ne yapsam da şu paraları daha çoğaltsam, diye uykum, neşem, huzurum kaçtı Bu bana göre değil, sağlıklı ve rahat yaşamak için çalışmalı Kazandığını da faydalı olan işlerde kullanmalı Ben yine eskisi gibi ekmek paramı kazanayım, bana yeter Fazlasını istemem,” diyerek oradan uzaklaşmış Zenginin de aklı başına gelmiş O da sağlığına zarar verecek kadar çalışmayı bırakıp, daha akıllı düşünmeye başlamış

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com