Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler > Pratik Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
118, 18‏, yada

118 80 Yada 118 18‏

Eski 10-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

118 80 Yada 118 18‏

Değişik bi şekilde anlatılmış bende sizlrle paylaşayım dedim

Son günlerde TV'lerde bir reklam dönüyor, belki siz de izlemişsinizdir

Reklamdaki adam kadına soruyor: “118’in yeni numarası neydi Birsen?”

Birsen de yanıt veriyor adama Hem de sözcüklerin üstüne basa basa

“Seksen, yüz on sekiz seksen”

Siz ne anladınız? Allahaşkına söyleyin, siz ne anladınız bu reklamdan?

Vallahi ben ve evde benim gibi düşünen aile bireylerim, "Heee, demek ki Telekom'un Bilinmeyen Servis numarası 11811'di ya O değişmiş, artık 11880 olmuş" diye anladık

Ama işin aslı öyle değilmiş O yüzden batsın sizin "Seksen"iniz de, "Yüz on sekiz seksen" reklamınız da Biz nerden bilelim kardeşim o sihirli cümlelerinizin bizi yanıltacağını

Millette kafa mı bıraktılar, kafa mı?!

Yok darbeydi, yok suikastti, yok savcıydı, yok avcıydı

Yok Erzincan'dı, yok Erzurum'du Yok Taraf'tı, yok tuhaftı

Neyse imdadımıza internet denilen "derya deniz, girmeyen keriz" yetişiverdi acilen

Böylelikle bir gerçeği daha öğreniverdik Ütülmekten son anda kendimizi kurtardık

İşin aslı şuymuş

Meğersem Türk Telekom'un tek başına verdiği 11811 hizmeti, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından rekabete açılmış ve rehberlik Hizmeti İşletmecileri adı altında 27082007 tarihinden bu yana yaklaşık 8 firmaya yetki verilmiş

Kısaca bu 8 firma, 118 Bilinmeyen Servis hizmeti vermeye başlamış

Gerekli altyapı ve veriler toplanıp bu şirketlere aktarılıyor, onlar da kendilerini arayan müşterilere ücreti karşılığında bu hizmeti veriyorlarmış

11880'in de reklamı böyle bir reklammış Sahibi ise BN Elektronik Haberleşme ve Telekomünikasyon Hiz Tic AŞ imiş

Bu konuda araştırma yapmak isteyenler için bu firmaların listesinin bulunduğu internet adresini vereyim Siz de bir inceleyin bakalım

Şimdi o reklama benim gibi ilk anda kanan (artık yemezler ama!!!), onu Türk Telekom'un numarasının değiştiğini zannedip de arayan benim saf ve temiz amcalarımın, teyzelerimin, ablalarımın, ve bilcümle akrabalarımın ve ülkemin insanlarının verdiği paralara ne olacak? Ya yüklü yüklü telefon faturaları gelmeye başlarsa

Çünkü sözkonusu reklamı izleyen herhangi bir insan bu konuda hiçbir bilgiye sahip değilse, "Bilinmeyen Servis" numarasının sadece 11880 olduğunu ve sadece bu numaradan aranıp öğrenebileceğini zannediyor

Böyle şey olur mu? Bu reklamı ve reklam metnini hazırlayanlar sanki bu numara Türk Telekom’a ait bir numaraymışçasına tüketiciyi yanıltan böyle bir cümleyi neden kullandılar?

Türk Telekom bu reklamı görmedi mi? Neden o da çıkıp böyle bir reklam hazırlamadı ve tüketiciyi bu konuda uyarmadı?

Tüketiciyi bu tür yanıltıcı reklamlardan koruyacak olan Reklam Kurumu, Reklam ve Rekabet Kurulu, Tüketici Dernekleri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu uyuyor mu? Bu reklamı incelemeleri ve gerekli uyarıyı yapmaları gerekmez miydi?

Evet bu yazıyı bu satıra kadar okuyan siz okuyuculara

Artık bundan böyle 8 tane Bilinmeyen Servis hizmeti veren şirketimiz var Artık karar sizin, ister bu şirketleri ararsınız, ister aramazsınız O sizin insiyatifinize kalmış

Gerçi ben çok nadir de olsa 11811 servisini kullanıyorum Onu da internetten kullanıyorum

Benim artık daha fazla yabancı şirketlere verecek ne param var, ne de pulum

Bu şirketlere de sesleniyorum buradan

Bakın! Benim ev ve cep telefon numaralarım rehberlerde görünmesin diye hem Türk Telekom'da hem de hizmetini aldığım cep telefonu şirketinde müracaatım vardı Şayet siz 8 şirketten herhangibiriniz benim bu telefon numaralarımı bir şekilde temin etmişseniz ve bunları bir başkasına benim isteğim ve iradem dışı verirsiniz hakkınızda dava açarım haberiniz olsun

Ey siz okurlar, siz de bu konulardan haberdar olun, çevrenize bu haberi yayın

Tam yazımı kapatacakken, şimdi birden aklıma geldi

Her gün kaset kaset özel konuşmalar nasıl ortaya çıkıyor, milletin telefonlarını nasıl dinliyorlar diye merak ediyordum Özel telefon şirketleri bu şekilde çoğalmaya devam ederse, ne özel mahremiyet kalacak (zaten kalmadı), ne de telefonlarda doğru dürüst konuşmak

Bizi dumanla ya da ne bileyim haberleşme güvercinleriyle, ya da başka başka şekillerde haberleşme yapmaya zorlamayın

Millet olarak lâkabımız "Çılgın Türkler" yapar mı yaparız!

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com