Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Köşe Yazıları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hürriyet, skandal, yazarından, yazı

Hürriyet Yazarından Skandal Yazı

Eski 01-31-2009   #1
Equinox
Icon3

Hürriyet Yazarından Skandal Yazı

Erdoğan Azarlamacı Perez Olgunmuş!!!

Hürriyet yazarı ve Basın konseyi Başkanı Oktay Ekşi'ye göre Davos'ta skandal yaşandı Suçlu olan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Erdoğan

İşte Oktay Ekşi'nin yazısı:

Davos’ta skandal

AZARLAMACI Başbakanımız Tayyip Erdoğan dün de Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’i azarladı

Hem de bir uluslararası toplantıda ve -televizyonlarının başındaki milyonlarca izleyicinin önünde- olmayacak bir şekilde yaptı bunu

Türkiye’yi nasıl bir "sinirlerine hakim olamayan" politikacının yönettiğini tüm dünya alem gördü

Önce bir noktayı saptayalım:

Başbakan Erdoğan, katıldığı paneli yöneten kişinin öteki konuşmacılara -özellikle İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e- verdiği süre kadar konuşma süresi vermemesine tepki gösterebilir

Ama hem taşıdığı sıfat hem de herşeyin azami dikkat ve nezaket kuralları içinde yürütüldüğü uluslararası bir toplantı, böyle bir harekete izin vermez

Daha doğrusu yaparsınız, hatta kendi haklılığınıza dayanarak sandalyeyi alıp kızdığınız adamın kafasına da indirirsiniz ama o anda sizin haklılığınız unutulur "Bu ne büyük bir kabalıktır? Böyle bir toplantıda öyle davranılır mı?" denir

Ve haklı olsanız bile haksız duruma düşersiniz

Başbakan Tayyip Erdoğan’ı çileden çıkartan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in hem normalden çok yüksek sesle hem de Reuters haber ajansının ifadesiyle "ülkesinin Gazze’ye yönelik olarak geçen ay yaptığı saldırıyı aşırı bir heyecanla savunması" ve zaman zaman da parmağıyla Erdoğan’ı göstererek, "Her akşam İstanbul’a roket yağsa Erdoğan ne yapardı?" diye sorması imiş

Peres’in konuşmasını izleyemediğimiz ve bu satırların yazıldığı dakikaya kadar gelen bilgiler de pek yetersiz olduğu için o konuda bir değerlendirme yapmıyoruz

Keza paneli yöneten Washington Post yazarı Daniel Ignatius’un Peres’e 25 dakika konuşma olanağı verip Tayyip Erdoğan’ın konuşma hakkını 12 dakika ile sınırlı tutmasının, bu vahim olayın meydana gelmesini tetiklediğini de kabul ediyoruz

Ama diplomasi kurallarının geçerli olduğu ortamlarda sinirlerine egemen olan kazanır Çünkü sinirlerine egemen olan duygularıyla değil aklıyla hareket eder Örneğin en olumsuz koşullarda bile muhatabına "İnsan öldürmeyi siz iyi bilirsiniz" gibi bir sözü -o söz velev ki doğru olsun- söylemez

Çünkü herşey unutulur, böyle bir söz unutulmaz

Unutulmaması bir yana, ne kadar "ilişkilerimiz bundan zede görmez" dense de ilişkileri fena halde zedeler

Tıpkı Amerikan birliklerinin, 3 Temmuz 2003 günü Kuzey Irak’ta 11 askerimizin başına çuval geçirip hem Silahlı Kuvvetlerimizi aşağılaması hem de ulusumuzu unutulmaz bir şekilde rencide etmesi gibi

Buna rağmen dileriz Davos skandalı ardından Başbakan Erdoğan’a telefon eden Şimon Peres’in, "Ben size de Türk ulusuna da büyük saygı duyan biriyim Sesimi yükseltmem, duyulmadığımı zannetmem yüzündendi" diyerek ortaya koyduğu olgun devlet adamlığı çizgisi Başbakan Erdoğan’ı etkiler Böylece sinirleri sükunet bulur da

Gereksiz yere bir çuval incir daha da berbat olmaz

Oktay Ekşi - Hürriyet
30Ocak2009

Yazık diyorum "Ekşimiş" insan içi geçmiş

Cevap : Hürriyet Yazarından Skandal Yazı

Eski 01-31-2009   #2
[KAPLAN]
Icon47

Ülkemizde zaman zaman yaşanan ve gündemi bir hayli meşgul eden olaylar olduğu zaman elimden geldiğince tüm gazate,dergi ve televizyon kuruluşlarını takip etmeye çalışırım Zira bu hassas dönemlerde kimin ne kadar önyargılı ve sabit fikirli olduğunu görmemiz kolaylaşır Nitekim Oktay Ekşi biraz daha çaba sarfetse İsrail başbakanını haklı bulacak Öyle ki daha Davos'taki toplantıyı bile tam anlamıyla izlemeden, bazı duyumlar ışığında böyle bir yazı yazması akla mantığa hiç uygun değilken ( "Peres’in konuşmasını izleyemediğimiz ve bu satırların yazıldığı dakikaya kadar gelen bilgiler de pek yetersiz olduğu için o konuda bir değerlendirme yapmıyoruz" ) İcraatlar, düşünceler sevilmeyebilir elbette ancak bu doğrulara da ısrarla yanlış deme hakkını kimseye vermez, vermemeli

Paylaşımınız için teşekkürler Sevgili Equinox

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-31-2009   #3
Equinox

Çok doğru sevgili kaplan ben AKP'li değilim belirtmek isterim

R:T:Erdoğanı parti lideri olarak değil Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak değerlendirmek muhalefet değil destek olmak gerektiği kanısındayım
Söylenenleri sineye çekmeyen onurlu gurulu tavrıyla Türk milletinin duruşunu göstermiştir "Başbakanın öfkesi Türk Milletinin öfkesidir"

Bazı "Aydınların" bunu iyi gözlemlemesi gerekmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-31-2009   #4
Şengül Şirin

Bende aynısını yapardımBaşbakanı kutluyorum
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-10-2009   #5
KRDNZ

Yalakalık bu gibi durumlarda gösterir kendini dimi ama

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com