Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ligand

Ligand

Eski 01-28-2013   #1
Şengül Şirin

Ligand

LİGAND

Ligand ,kimyada bir düzenleşim (koordinasyon) bileşiğinde ya da karmaşık bileşikte çoğunlukla metal olan merkezdeki atomu çevreleyen atomların ya da moleküllerin (bağlanık grup) ortak adıLigandlar hemen hemen her zaman metal atomu ile oluşturdukları elektron çifti bağında (düzenleşim ortalaşım bağı) elektron çifti verici olarak işlev gören gruplardırNötr (yüksüz9 su molekülleri amonyak molekülleri ,karbon monoksit molekülleri (CO)ve kloror siyanür ve hidroksil anyonları en sık rastlanan ligandlardırLigandlar kimi zaman da gibi katyonlar ve elektron çifti alıcıları olabilirBir karmaşık bileşikteki ligandlar, karmaşağındaki CO ligandları ve karmaşığındaki ligandlarında olduğu gibi birbirinin aynısı ya da karmaşığındaki CO ve NO ligandlarında olduğu gibi birbirinden farklı olabilirTek bir atomla merkezdeki metal atomuna bağlanan ligandlar tek dişli ligandlar,iki ya da ikiden çok atomla bağlananlar ise çok dişli ligandlar olarak adlandırılırAyrıca bakbağlanık alan kuramı

Kaynak,AnaBritannica cilt 20 sayfa 417 frmsinsinet için derlenmiştir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com