Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Mühendislik / Mimarlık / Peyzaj Mimarlığı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hakkında, maden, mühendisliği, mühendisliğimaden

Maden Mühendisliği-Maden Mühendisliği Hakkında

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Maden Mühendisliği-Maden Mühendisliği Hakkında

Maden mühendisliği, madenlerin bulunması, çıkarılması ve zenginleştirilmesi konularında eğitim ve araştırma yapan mühendislik dalıdır
Maden mühendisliği-Maden mühendisliği Hakkında
Dalları ve çalışma alanları

Madenlerin çıkarılması genel olarak Açık ocak madenciliği ve yer altı madenciliği diye ikiye ayrılmıştır Bunun yanında cevher zenginleştirme işlemi de maden mühendislerinin öncelikli çalıştığı alanlar arasındadır Bu alanlar dışında maden mühendisleri, zemin araştımları ve zemin iyileştirme dallarında da çalışmaktadır Yeni gelişmekte olan derin deniz madenciliği ve uzay madenciliği gibi konular da ileride maden mühendislerinin çalışma alanları olacaklardır Bunun yanında aldıkları temel mühendislik eğitimi nedeni ile finans, pazarlama gibi alanlarda da iş bulabilmektedirler

Türkiye'de maden mühendislerinin Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ), Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Maden Tetkik Arama (MTA), Devlet Su İşleri (DSİ) gibi kamu kuruluşlarında ve özel maden işletmelerinde çalışma olanakları vardır Türkiye'deki maden mühendisliği ile ilgili meslek kuruluşu Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği altında yer alan Maden Mühendisleri Odasıdır

Türkiye'de maden mühendisliği eğitimi

Türkiye'de maden mühendisliği eğitimi aşağıda listelenen 16 üniversitede birinci ve ikinci eğitim olarak 20 bölümde verilmektedir Bu bölümlere yıllık 800-900 civarında yeni öğrenci alınmaktadır Yıllık mezun saysısı ise 450 civarındadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com