Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
acıtmayın, arıkan, kitap, meltem, tenimi, yasaklı, yeter

Yeter Tenimi Acıtmayın / Meltem Arıkan (Yasaklı Kitap)

Eski 06-21-2009   #1
1die

Yeter Tenimi Acıtmayın / Meltem Arıkan (Yasaklı Kitap)

Yüzünde yüzyıllık gölgeler taşıyan kadın, bu izleri her vakit bir adama mı borçludur? Bu izler, gizemli tapınak muamelesi gören kadın cinselliğinin keşif yolculuklarını mı anlatır her zaman? Yoksa her kadın -eğer isterse- bedenini keşfetme coşkusunu armağan edeceği erkeği gizliden gizliye seçer mi? Haberi bile olmaksızın seçilen erkek bu utkuyu neye borçuludur?
Dört kadının örtüştürerek paylaştıkları ve ortak tarih olarak var ettikleri geçmişlerinin, bugünlerini ipotek altına alması ne kadar adil? Kurbanı haline gelen bedenler hangi tarihsel suçun bedelini ödüyür?
Meltem Arıkan, önceki kitaplarında rastladığı soruları, üstelik yeni sorular da ekleyerek, bu kez bedenin özgül tarihinin ayrıntılarında soruyor Ancak yanıt konusunda ödünsüz davranmayı yeğ tutarak, yalnız yanıt almayı hak etmiş sorulara romandaki karakterlerin kurgusal gerçeği içinde yanıt veriyor
Bir de bakıyorsunuz kurgusal anlatının soruları ve yanıtları, gerçekte tanık olduğumuz ve hatta birebir yaşadıklarımızın 'ta kendisi'! Meltem Arıkan, anlattığı insanları edebiyatın olanaklarını yaratıcı biçimde kullanarak bilindik kılıyor

MELTEM ARIKAN 7 Ocak 1968�de Ankara�da doğdu 1992-1995 yılları arasında çeşitli edebiyat dergilerinde öyküleri ve denemeleri yayınlandı 1999 yılında Ve� Veya Belki�, 2000 yılında Evet� Ama� Sanki� adlı romanlarının ardından 2002 yılında yayınlanan Kadın Bedenini Soyarsa ile Talebe Dergisi ve Niğde Üniversitesi�nin oylarıyla 2004 yılının en iyi yazarı ödülünü aldı 2003 yılında yayınlanan dördüncü romanı Yeter Tenimi Acıtmayın, 2004 yılının Şubat ayında toplatılmış, bir baskısı sansürlü olarak yayınlanmış ve iki ay içinde alınan kararla serbest bırakılmıştır Meltem Arıkan, bu yasaklanma deneyiminin ardından Yayıncılar Birliği tarafından 2004 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü�ne layık görülmüştür 2005 yılında beşinci romanı Zaten Yoksunuz yayınlandı 1986 yılından bu yana profesyonel iş hayatında olan Arıkan, Enersis AŞ�deki yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra 2003 yılından bu yana beş kadınla kurduğu EEMpcm adlı şirketinde proje ve inşaat yönetimi, proje tasarım-uygulama, yönetim danışmanlığı ve eğitim hizmetleri de vermektedir
http://wwwmeltemarikancom

Çocuklarınıza dilini tutmayı ögretin,konusmasını nasıl olsa ögrenecektir /BFRANKLiN
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com