Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
acımak, güntekin, nuri, reşat

Acımak (Reşat Nuri Güntekin)

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Acımak (Reşat Nuri Güntekin)

Acımak
(Reşat Nuri Güntekin)

Konu

Küçük yaşta gördüğü kötü muamelelerden dolayı acıma duygusu olmayan bir öğretmeni anlatıyor

Özet

Zehra adında bir öğretmen çok acımasız bir karaktere sahiptiÖğrencilerine her zaman kötü davranıyordu Bir gün babasının öldüğünü duyduBabasının evine gittiFakat hiçbir şekilde üzülmüyordu Babasını yanına gitmeden başka bir odaya geçti Odada bulunan sandıktan babasının hatıra defterini bulduBu hatıra defterini okudukça babasına haksızlık ettiğini anlamaya başladıAcıma duygusu olmayan Zehra öğretmen babasının geçmişte bulunduğu duruma acımaya başlamıştı Annesinin babasına karşı haksızlık yaptığını anladıBüyük bir üzüntüyle odadan çıkarak babasının bulunduğu odaya gider Ve onun yüzüne örtülü olan çarşafı kaldırarak onu öper Daha sonra Zehra öğretmen okuluna geri döner ve bir süre sonra orada evlenir
Ana Fikir

Geçmişte yaşanan acı olaylar insan yaşamının diğer bölümlerinde sürekli etkili olur
Şahıslar ve Olaylar

Zehra Hanım: Acımak nedir bilmeyen dik başlı, çatık kaşlı, asabi bir insandır
Tevfik Bey: Zehra Hanım için elinden gelen herşeyi yapmak isteyen fedakar ve iyi bir insandır
Mürşit Efendi: Zehra Hanım’ın babası İyiliklerden yana ve fedakâr bir insandır
Müşerref: Mürşit Efendi’nin karısı Oldukça bencil ve para düşkünüdür
Feriha: Mürşit Efendi’nin kızıdırVeremden öldü
Kayınvalide: Aşırı tutkuları olan ve bencil bir yaratılışa sahiptir

Yazar Hakkında Bilgi

Reşat Nuri GÜNTEKİN;
25 Kasım 1889 tarihinde İstanbul’da doğdu İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdi(1912) Bursa’da başladığı (1913) öğretmenlik hayatına çeşitli okulllarda devam etti Mili Eğitim müfettişi (1931), Çanakkale milletvekili (1933-43), Pais Kültür Ataşesi ve emekli (1954) oldu, kanser tedavisi için gittiği Londra’da öldü İstanbul’da Karacaahmet mezarlığına gömüldü Çalıkuşu, Yaprak dökümü, Dudaktan Kalbe ve Kavak Yelleri adlı eserleri bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com