Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gökkuşağı, kitap, özeti

Gökkuşağı Kitap Özeti

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gökkuşağı Kitap Özeti

Ömer Seyfettin Gökkuşağı Kitabının Özeti

Ayşe küçük bir kız çocuğudurAyrıca gayet güzel olmasına rağmen bu onun hiç umurunda değildirÇevrenin baskısı ve büyümenin verdiği sorumlulukları nedeniyle vazgeçmek zorunda kaldığı şeylerden hiçbir zaman vazgeçmemek için erkek olmak istemektedirHep erkek gibi davranır,erkek akranlarıyla güreşe tutuşur ve yenerdi,bir erkek kadar güçlüydü

Bir gün camdan dışarıyı seyrederken güzel bir gökkuşağı görürAklına bir söz gelir:”GÖKKUŞAĞININ ALTINDAN GEÇEN KIZ,ERKEK;ERKEK DE KIZ OLUR” biraz düşündükten sonra hayalleri aklına gelir ve hemen gökkuşağına doğru koşmaya baslar gökkuşağına ulaşınca da hemen yorgunluktan olsa gerek gökkuşağından geçer geçmez yere uzanır sonra hayallere dalar; erkek olmuştur,çok güçlüdür,bir şenlik duyar,güzel bir kız olan Gülsümün Hasanla evlendiğini düğünleri olduğunu öğrenirBir nara atarak hemen düğüne gider güreşen pehlivanlara meydan okur,hepsini yenerHasan’ı çağırır gülsümden boşanmasını ister itiraz edince kaba kuvvet kullanır boşatır Nikahı kimin kıydığını sorarKızlığında ‘artık olgulaştığını cara girmesini’ söyleyen Kurt Hocanın olduğunu öğrenirHocaya dönerek gülsümle nikahını kıymasını söylerHoca da caiz olmadığını söyler Ayşe’nin hâlâ kız olduğuna inanmaktadırAyşe kaba kuvvetle ikna etmeye çalışır başaramaz Hocayı tuttuğu gibi havaya fırlatırHoca havada uçmaya baslarBir yanda halkı ayaklandırırFakat Ayşe onları da yener Hocanın minareye konduğunu görür hocayı orda yakalarTam canını alacakken yere baş üstü düşerTam bu sırada Ayşe’nin Babası öfkeyle Ayşe yi uyandırmaya çalışmaktadırAyşe uyanınca babasının hışmına uğrarOnu kurtarmaya çalışan köylülere de babası sert çıkışırannesi de Babasını desteklemektedirbatıl inancının karşılığını bulamayan Ayşe,çok şaşkın ve mahcuptur Eve dönerlerken Kurt Hocayı görürlerAyşe’yi nerede bulduklarını kısaca anlatırlarSonra eve doğru yollarına devam ederler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com