Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
baykal, deniz

Deniz Baykal

Eski 07-27-2006   #1
ArtistikPatinaj

Deniz Baykal

20 Temmuz 1938 yılında Antalya’da doğdu Siyasetle Hukuk Fakültesi'nde öğrenciyken ilgilenmeye başladı1959 yılında Hukuk Fakültesini bitirdi1960’da Sosyal Bilgiler Fakültesi’ne asistan olarak girdi1963’te doktorasını tamamlayıp, iki yıl ABD’de Colombia ile Berkeley Üniversitelerinde çalıştı Öğrenci hareketleri ve SBF'deki öğretim üyeliği döneminde "sosyal demokrat" olarak tanınan Baykal'a ilk aktif siyaset teklifi İsmet İnönü'yü devirerek CHP Genel Başkanı olan Bülent Ecevit'ten geldi 1973’te CHP’den Antalya milletvekili seçildi 33 yaşında milletvekili olduEcevit hükümetleri döneminde Maliye ve Enerji Bakanlığı görevlerini üstlendi, parti yönetiminde görev aldı12 Eylül 1980’den sonra bir süre gözetim altında tutuldu ve 5 yıl siyasetten yasaklandı1983’te yasaklı olmasına rağmen faaliyetlerini sürdürdüğü gerekçesiyle bir grup önde gelen CHP ve AP’liyle birlikte Zincirbozan’da ikinci defa gözetim altına alındı Eylül 1987’de Erdal İnönü’nün liderliğindeki SHP’den Antalya milletvekili seçildiÖnce Grup Başkanvekilliği, ardından Genel Sekreterlik yaptı1990’da genel sekreterlikten istifa ettiCHP’nin yeniden açılması üzerine CHP’ye geçti 9 Eylül 1992’de genel başkan seçildi18 Şubat 1995’de SHP ve CHP bütünleşme kurultayında aday olmayıp genel başkanlıktan ayrıldı9 Eylül 1995’de birleşmeden sonra yeniden genel başkan seçildi30 Ekim 1995’de kurulan DYP-CHP koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve ve Dışişleri Bakanlığı’nı yürüttü53Hükümet kurulunca Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrıldı23-24 Mayıs 1998’de olağan kurultayda bir defa daha genel başkan seçildi, ancak 18 Nisan’da partisinin barajı aşamaması üzerine görevinden ayrıldı

Yerine seçilen Altan Öymen 1 Ekim 2000 tarihinde yapılan 11Olağanüstü Kongre’de Baykal karşısında seçimi kaybettiMuhaliflerini etkisiz hale getiren Deniz Baykal, eski sol politikalardan uzak bir çizgi izliyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com