Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > İlk Yardım

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hakkında, ilkyardımcı

İlkyardımcı Hakkında

Eski 10-29-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İlkyardımcı Hakkında

İlkyardımcı Kimdir?

İlkyardım tanımında belirtilen amaç doğrultusunda, hasta veya yaralıya tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle, ilaçsız uygulamaları yapan ilkyardımcı sertifikası >> almış kişiye ilkyardımcı denir

Nasıl İlkyardımcı Olunur?

İlkyardım eğitimi ve ilkyardım sertifikası vermeye yetkili ilk kuruluş olan Merkezimizde görevli Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitmenlerimizce uygulanacak 16 veya 40 saatlik teorik ve uygulamalı eğitim sonunda Sağlık Bakanlığı yetkililerin yapacağı sınavlardan (teorik ve pratik sınavlar) başarılı olan herkes SAĞLIK BAKANLIĞI SERTİFİKALI İLKYARDIMCI olabilir

İlkyardımcıda Bulunması Gereken Özellikler
İyi bir ilkyardımcı:

-İlkyardımın bir insanlık görevi olduğu bilincindedir

-Temel sağlık ve insan vücudu bilgisine sahiptir

-İşyerinin fiziksel özelliklerini, özellikle acil çıkışı, yangın hortumu vb yerleri önceden bilirİşyerinde ve çevrede gerekebilecek telefon numaralarını yanında taşır

-Sakin, pratik, dengeli, olgun, yardımsever, girişken bir kişi olarak tanınır -Gereğinde çevredekileri de örgütleyerek çalışır

-Bir kaza anında, aldığı eğitim nedeniyle kendisi ve ortamdakilere yardımcı olabilecek bir kişi olduğunun bilinci tehlikeye atmaz

-İlkyardım eğitimi almamış kişilerin hasta yada yaralıya her hangi bir müdahale yapmasına izin vermez

-Davranışları hızlı ancak bilinçli, sıralı ve ölçülüdür

-Bilgisinin olmadığını düşündüğü durumlarda bir şey yapmaz, yardım çağırır

-Bir sağlıkçının yardıma gelmesiyle, ona bilgi verip onun yardımcısı durumuna geçer Bilgi ve yetki sınırlarını bilir

-Güvenli ve kararlı bir konuşma tarzı vardır Kullanacağı ses tonu ve kelimeleri iyi seçer Sürtüşmeye meydan vermez

-İlkyardım bilgisi içinde yapılması gereken ve yapılmaması gerekenler olduğunu bilir Yararlı olmak kadar zarar vermemeye de çalışır

-Duyguları ve ortam etkisiyle değil, bilgileri ile tarafsız bir değerlendirme yaparak karşısındakinin ilkyardım girişimlerine gerçekten gereksinimi olup olmadığını belirler

-Uygun ilkyardım uygulamasını doğru yere, yeterli sayı ve şiddette, yeterli süre uygular Her uygulamadan sonra yaptığının doğru ve gereksinimi olup olmadığını belirler

-Edindiği bilgi ve becerilerin bir süre sonra unutulacağını, bazılarında değişiklikler olabileceğini bilir Unutmamak için becerilerini kendisi ve yakınları üzerinde zaman zaman dener İşyeri hekimi, sağlıkçı, ilkyardım eğiticisi ile gerektikçe ilişki kurar Belli aralıklarla eğitimini Belli aralıklarla eğitimini tazelemek için isteklidir Çevresindeki olayları yakınındaki ilkyardımcı ve sağlıkçılarla tartışır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com