Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > İlk Yardım

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
giriş, ilkyardima

İlkyardima Giriş

Eski 10-29-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İlkyardima Giriş

TANIM : Aniden hastalanan veya kazaya uğrayan kişilere Doktor ulaşıncaya kadar, o andaki durumun daha kötüye gitmesini önlemek için mevcut malzemelerle yapılan yardıma İLK YARDIM denir

Unutulmamalıdır ki ilk yardım yapan kimse ne kadar bilgili olursa olsun Doktorun yerini tutamaz

İlk yardımı gerektiren yaralanmaların başında %30 oranıyla TRAFİK KAZALARI İlk sırayı almaktadır Bunu Tarım kazaları, ev kazaları , Spor yaralanmaları izlemektedir

İlk yardım zamanında yapılmalıdır Kazadan sonraki yarım saat içinde yapılan uygun ilk yardım ile yaşam kurtarma oranı artmaktadır

ABD’ de yapılan bir araştırma sonunda Ambulans gelmeden önce halk tarafından yapılan Kalp durumlarında uygulanan ilk yardımla insanların %40’ı hayata döndürülmektedir

İlk yardım için Ambulans beklendiğinde bu oran %20’ye düşmektedir

Kazalar ve birden bire hastalanmalar, umulmadık anda ve yerde olduğuna göre zamanında ve yerinde yapılan basit ve etkili bir ilk yardımla hasta ve yaralının hayatını kurtarmak, sakat kalmasını önlemek yada sakatlık derecesini azaltmak olanak içindedir Bunun için herkes tarafından bulunduğu yere, elindeki olanaklara göre zarar vermeden ilk yardım uygulanması gerekmektedir

Hastalık ve yaralanmaların değişik şekil,derece ve nedeni yönünden yapılacak ilk yardımda bazı ayrıcalıklar olacaktır Ancak hepsinde uygulanacak ortak kurallar vardır

İlk yardımı yapabilmek için, kaza veya birdenbire ortaya çıkan hastalık karşısında nasıl bir ilk yardım yapılacağını bilen kişilerin olması gerekir

İLK YARDIM YAPAN KİŞİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KURALLAR

1Herşeyden önce kendi emniyetinizi koruyun, hayatınızı tehlikeye sokacak kadar büyük riskleri göze almayın

2Sakin olun, panik yaratmayın

3Başkalarının da kaza yapmasını önleyici tedbirler alın, kaza yerinin 50/100 metre önüne ve arkasına ikaz işareti koyun

4Gerekli ilk yardımı sağladıktan sonra en yakın sağlık merkezine taşınmasını sağlayın

HASTA VE YARALIYI İLGİLENDİREN ANA İLK YARDIM KURALLARI

1Hasta yada yaralı kişiyi yatırınız Dinlendirin

2Kanama varsa durdurun

3Solunum yolunu açık tutun Gerekirse yapay solunum ve kapalı Kalp kompresyonu (Masajı) yapınız

4Şok durumunu önleyiniz Kişinin ayaklarını kalp seviyesinin yukarısına gelecek şekilde meyilli olarak yatırınız Terletmeyecek şekilde battaniye ile örtün

5Şuursuz olanlara kesinlikle ağızdan katı ve sıvı hiçbir şey vermeyin

6Hasta yada yaralıyı fazla soymayın

7Bilmediğiniz konuda ısrar etmeyin

8Yapacağınız ilk yardımı gecikmeden yapın

Doktora, ambulansa haber verin

İLK YARDIM TEMEL İLKELERİ

A -TANI : Hasta yada yaralının hikayesi öğrenilir Sonra belirtiler ve bulgular saptanır

1 Hikaye: Yardım şuuru yerindeyse kendisine ve yanındakilere sorularak olay hakkında bilgi alınır Olayın oluş şekli, saati, şuurunu kaybedip kaybetmediği hakkında bilgiler toplanır Taşıtın büyüklüğü, çarptığı vücut kısmı, yaralının düşerek yaralandığı vücut kısmı tanıya yardımcı olur

2 Belirtiler : Hasta yada yaralının kendisi tarafından hissedilen belirtilerdir Ağrı, üşüme, titreme,ateş, kusma, ağızda kuruluk, susuzluk duygusu vb

3 Bulgular : Hasta yada yaralının başından başlayarak bütün vücudunu gözden geçirin Yara, morluk, kanama, kırık vb gibi durum olup olmadığını tespit edin Şuurunun yerinde oyup oymadığına bakın

B – TEDAVİ : Hasta – Yaralı için en uygun ilk yardımı zamanında ve zarar vermeden uygulanmalıdır

· 1Kazaya etken olan neden ortadan kaldırılmalıdır Örn Havagazını kapatma

1 2 Hasta-yaralı tehlikesiz bir ortama taşınmalıdır

2 3 “ “ hayatını kurtaracak ilk yardımı doktor gelene kadar yapın

3 4İlk yardımı hasta-yaralının öldüğüne kendiniz karar vererek kesmeyiniz

C – TAŞIMA : Hasta yaralıya gerekli ilk yardım yapıldıktan sonra bakımı ve tedavisi için bir sağlık kurumuna uygun koşullarla taşınmalıdır

1 Kitle halinde yaralanmalarda öncelik taşıyan vakalar öncelikle taşınmalıdır

2 Uzun yere taşımada hayati tehlike gösteren vakaların taşınmasında hızlı ve rahat olan bir araç ile taşınmalıdır

3 Taşıma esnasında hasta-yaralının daha fazla yaralanmasının önüne geçilmelidir

4 Taşıma esnasında ilk yardıma devam edilmelidir

5 Sizden başka ilk yardım bilgisi olanların yardımlarından faydalanın

İLKYARDIM İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Araçlarda bulundurulması zorunlu olan ilkyardım çantasının bir trafik kazası sonucu en az hasarın olduğu SAĞ ARKA kısmında kolay erişebilir durumda yerleştirilmelidir İçerisinde gerekli ve yeterince ilkyardım malzemesi bulunmalıdır

Her 10 kişiye malzemeleri ile birlikte 1 ilkyardım çantası bulunmalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com